| Lightdark a întrebat:

An Nou fericit! Deci Pastele ortodox cade pe aceași dată cu Pastele ortodox de rit vechi? Crăciunul cade cu 14 zile după dar la fel e și la Paște?

Răspuns Câştigător
| AndreiBistriteanu a răspuns:

Ortodocsii nostri sarbatoresc Craciunul dupa calendarul Gregorian iar Pastele dupa cel vechi Iulian deci Pastele va fi intotdeauna la fel cu cel al ortodocsilor de stil vechi.

| Lightdark explică (pentru AndreiBistriteanu):

Mulțumesc că m-ai lămurit An Nou fericit alaturi de cei dragi plin de împliniri și bucurii!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pastele 2024 cade pe 5 mai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pastele ortodox pica de 5 mai In 2025 pica cu catolicii

| ValentinMihai78 a răspuns:

Este o concesie făcută cu 100 de ani în urmă, Bisericii Ortodoxe pe rit vechi, ca Bisericile ortodoxe pe rit nou să aibă Sărbătorile pascale pe rit vechi în toate Bisericile ortodoxe, dar Crăciunul să fie sărbătorit separat, unii pe stil nou, ceilalți pe rit vechi. Există pe internet, informații despre acest lucru.
Oricum, se întâmplă ca să fie o distanță foarte mare la Sărbătorile pascale între catolici și ortodocși, cum este anul viitor, 31 martie catolicii, 5 mai ortodocșii sau în aceeași zi.

| Lightdark explică (pentru ValentinMihai78):

Mulțumesc mult pentru că m-ai lămurit An Nou fericit alaturi de cei dragi plin de împliniri!

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Lightdark):

Asemenea!