| epimoh a întrebat:

Anul 2018 este absolut sau relativ?

Răspuns Câştigător
| Mircea08 a răspuns:

Daca ar fi absolut, pe orice alta planeta ar fi acelasi an. Daca ar mai fi o planeta cu fiinte inteligente care au inceput sa numere anii mai inaintea noastra sau mai tarziu pe acea pleneta ar fi un alt an.

| T0T a răspuns (pentru Mircea08):

Ar fi același an dacă i-am atribui conceptului denumirea de an pământean. Dacă e relativ sau nu totul ține de cât de bine ne alegem definițiile conceptului și caracteristicile acestuia. Chiar dacă vorbim de ani pământeni și fix de specia umană și așa poate fi considerat relativ. Sunt și alte calendare. Totuși dacă dai niște caracteristici, care să fie adoptate de absolut toată lumea, calendarului(sau specifici că este anul 2018 pământean al calendarului gregorian) și de asemenea definiția anului să fie adoptată de toți, nu mai e ceva relativ. Când vorbim de concepte inventate de om, atâta timp cât folosești toate specificațiile care îi adaugă caracteristici unice, scăpăm și de problema relativității conceptului. Nu poate x să mă contrazică folosind alt calendar dacă îi specific clar ce calendar am folosit.

3 răspunsuri:
| Vvistula a răspuns:

Relativ

| Illuminati2016 a răspuns:

Absolutiv.Funda?