| SunshineSunrise a întrebat:

Anul acesta intru și eu la liceu. Aș dori ceva filologie. M-am gândit să dau la Miguel de Cervantes ( sunt din București ) dar nu știu cu cât se intră anul acesta ( în examene+medie ) și cum se procedează ( adică cum se adună și cum se împarte media+examenele că dirigul nostru nu ne spune sau ne critică. Broșurile nu le-am primit și m-am uitat anul trecut cu cât s-a intrat dar degeaba,eu trebuie să știu de pe acum cu cât se va intra.
Întebările: Dacă aveți idee cu cât se intră anul acesta la Miguel,Sadoveanu,Rosetti, Dante, Marin Preda.
2. Cum se calculează media 25% și examenele 75% împreună ca să se obțină media de admitere?
Ofer fundă. happy

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mediile de admitere de anul acesta vor fi cam aceleaşi cu cele din 2014 :)
Pe cele din 2014 le găseşti în "Broşura admiterii 2015" de la linkul :
http://ismb.edu.ro/......mitere.pdf

"Calculul mediei de admitere utilizate pentru admiterea în învățământul liceal pentru anul școlar 2015-2016 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere;
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa nr. 2 la ordinul MEN nr. 4432/ 29.08. 2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Toate cele bune.

| SmQaLeXuTzz a răspuns:

Si eu vreau sa intru la un liceu bun (tot din Bucuresti sunt) si sincer iti spun sa nu te duci la preda, sunt foarte multi tigani si acolo nu prea se face carte... nici eu nu prea invat dar am si eu ceva acolo in cap. Succes sa intrii unde vrei, app din ce sector esti?happy

Răspuns utilizator avertizat
| SmQaLeXuTzz a răspuns (pentru SunshineSunrise):

Si eu sunt tot din 2, vezi ca ti-am lasat un mesaj, vorbim acolo.