| anonim_4396 a întrebat:

Anul acesta o sa am examenele la Limba romana si Matematica.
Ceva idei despre cum sa invat mai usor/sa memorez mai usor.
Si cum as putea sa imi fac un program in care dupa ce vin de la scoala, sa pot sa imi fac mai mult timp pentru invatat?
Pentru ca eu nu prea am respectat programele/nu mi-am facut un program pana acum. big grin

5 răspunsuri:
| Andreea_Mihaella_1998 a răspuns:

Eu am trecut a9a...credema examenele n.au fost cine stie ce..am avut timp si pentru facebook si pc in general, dar si pentru invatat..acum poate spui ca am luat note mici in examen, dar am luat 10 si 9, 65...iti propun sa.ti iei niste memoratoare la romana si mate..au tot ce iti trebuie happy

| Mymiii a răspuns:

Trebuie neaparat sa iti faci un program cat mai eficent si care aloca cat mai mult timp invatatului. Gandeste-te ca in curand ai examenele! Asa ca inlatura orice tentatie precum TV sau calculatorul! Incearca totusi sa nu fii stresata ca sa poti invata. Organizeaza-te! In primul rand fa un rezumat a tot ce ai de invatat, daca poti si subliniaza ideile mai importante, dupa care incearca sa inveti dar intr-o liniste deplina! Ia pauze scurte ca sa iti mai oxigeneti creierul. Cand ai ore neimportante precum desenul sau sportul, incearca sa te invoiesti ca sa ajungi mai devreme acasa pentru a invata. Poate la tine functioneza formula de a invata in grup( dar daca nu functioneaza, renunta rapid la ea). Gandeste-te la nota pe care vrei sa o iei si lupta-te ca sa o obtii. Daca memorezi greu ia Memo Plus Gold, s-ar putea sa dea rezultate, depinde de organism. Uite aici un site, care te ajuta si te invatacum sa te concentrezi mai bine: http://crististefan.com/tag/cum-sa-te-concentrezi/. Mult succes!

| iuliaa27 a răspuns:

Buna! Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine.Incearca sa nu mai intri direct pe calculator cand vii de la scoala.Roaga-ti mama sa-ti acunda mouse-ul( in cazul extremlaughing ).Fii freocupata doar de scoala. Fii atenta la ore.Bafta...ce pot spune.

Daca-ti iese, anunta-ma si pe mine te roglaughing).

| Captive a răspuns (pentru iuliaa27):

Am laptop. sad laughing

| iuliaa27 a răspuns (pentru Captive):

Si eu am laptop si am si mouse fara fir la el. Fara incarcator nu poti spa mult pe el.Eu acum...asta incerc sa renult la laptop.Nu prea sa ajung la cazuri ''EXTREME''