| sweetdyana18 a întrebat:

Aria unui dreptunghi poate fi si mai mare si mai mica decat perimetrul? (nu in acelasi timp)

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi decat mai mare:
L=5, l=4, A=5x4=20
P=2(5+4)=18
Oricum e evident pentru ca e in m2 si e mai mare oricand.

| rutanklan a răspuns:

Aria se masoara in centimetri, metri, kilometri, milimetri, decametri, inci... etc. PATRATI.

Perimetrul se masoara doar in mm, km, cm, inci si atat. Fara patrati.

E ca si cum ai compara mere cu pere.

| sweetdyana18 explică (pentru rutanklan):

Sa presupunem ca aria se masoara in cm, iar perimetrul tot in cm

| rutanklan a răspuns (pentru sweetdyana18):

Aria se va masura in centimetri patrati fiindca se refera la suprafata incadrata de laturile dreptunghiului. Perimetrul se masoara in centimetri, se refera la lungimea laturilor dreptunghiului.

| rutanklan a răspuns:

A short scientifc demonstration. Presupunem ca masuram valorile fara unitati de masura. Ne intereseaza pur si simplu valorile.

Fie L si l lungimea respectiv latimea dreptunghiului.

P = perimetrul iar A = aria.

P = L+L+l+l = 2(L+l)
A = L * l.
Trebuie comparat L*l cu 2(L+l), oricare L, l apartinand numerelor reale mai mari decat 0.
Lxl=2L+2l? Lxl-2L-2l=? 0
Asta e problema. Si daca verificam putem constata ca nu mereu valoarea ariei e mai mare decat perimetrul. De exemplu pentru L si l care iau valori subunitare (normal mai mai ca 0) perimetrul va fi mai mare.

Dar asta intr-o alta demonstratie.