| FlameNight a întrebat:

As avea si eu o intrebare ca am uitat tot vara asta...Sa zicem ca avem o bila de fier ce cantareste 800g si o arunc de la 10m inaltime, cu ce viteza va ajunge jos si in cat timp? Daca ati lasa si formula ar fi super big grin

7 răspunsuri:
| LaChatte a răspuns:

Stim bine ca lucruile grele cad mai repede. in maximum un min ajunge jos si cu viteza unui biciclist...

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaChatte):

Într-un minut? Ce-ai pățit? laughing Probabil în câteva secunde.

| LaChatte a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus maximum happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaChatte):

Nu,maxim in cateva secunde. Piatra aia are 800 g. Daca arunci tu ceva de la balcon, intr-un minut cade?

| LaChatte a răspuns (pentru anonim_4396):

Maximum, adica pana intr-un minut!

| CinevaNou a răspuns (pentru LaChatte):

Adica depinde de cum bate vantul?
Cade maximum intr-un minut intr-o pestera fara fund, poate.

| Radu284 a răspuns (pentru LaChatte):

Lucrurile grele cad mai repede? Am reinventat fizica?