| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa aud parerea voastra despre mitul pesterii al lui Platon. Mie mi se pare foarte interesant, mereu am apreciat operele filosofice ale lui Platon. Voi ce credeti despre acest mit?

2 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

"Lumea care ne înconjoară nu este una reală, ci numai o umbră a lumii reale." Mi se pare cea mai buna afirmatie a Greciei antice.

| Irina a răspuns:

E interesant, dar la filosofie am avut o profesoara asa isteata de mi se urca la cap cand aud de mitul pesterii la Platon. Venea cu povestioara invatata de acasa si cred ca subiectul asta era singurul pe care il stapanea, nu era ora la care sa nu il explice, dar mereu cu aceleasi cuvinte. Daca o intrebai sa iti explice din nou ca nu ai inteles, spunea inca o data dar cu aceleasi cuvinte.

La urma urmei cred ca suntem exact cum a descris Platon, ne incredem si ne conturam realitatea dupa cum suntem manipulati. daca altcineva ne explica cum stau lucrurile, de fapt, nu credem.