| Bogdan201739 a întrebat:

As vrea sa invat limba engleza. Imi puteti da niste sfaturi? Am incercat din filme dar nu am inteles nimic si daca ascult muzica in engleza ii tot degeaba pentru ca nu pot retine niciun cuvant

Si daca voi ati invatat in cam cat tim ati invatat?

13 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Duolingo pe calculator sau telefon. Este perfecta aplicatia, te invata engleza prin jocuri si exercitii. Am un prieten care vorbeste engleza la un nivel mediu doar pentru ca a fost curios.

| Sn4k3 a răspuns:

Duolingo, exercitii/texte de citit(pentru dictie) pe net sau din carti daca ai, iar cu filmele poti sa te testezi sa vezi daca intelegi dupa ce mai inveti.

| Legion7X a răspuns:

Http://www.teora.ro/......mbshop.cgi

Poți cumpăra un dictionar uite aici este englez român
Are 70.000 de cuvinte.
Eu deja îl am și este foarte bun este cam scump dar merită.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Eu am învățat engleza din jocuri, mai ales cele militare. Depinde cât de hotărât esti sa o înveți. În 2-3 luni ar trebui măcar să știi engleză cât sa poti purta o conversație.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E copy-paste de la o intrebare anterioara, dar iti va raspunde intrebarii (sper):

Eu am invatat limba engleza, uitandu-ma la un YouTuber care vorbea in engleza.
Ideea este ca limba engleza nu era limba lui primara, dar oricum o vorbea destul de fluent si folosea cuvinte simple, pe care le intelegeam. El era din Belgia.

La inceput nu intelegeam aproape nimic, decat cuvintele usoare, apoi cu timpul am mai inceput sa inteleg, mai cautam pe Google translate, apoi cum avea o comunitate, am inceput sa scriu si eu pe forumul lui, in engleza. Si tot asa, incet-incet, am inceput sa prind limba engleza doar uitandu-ma si scriind pe internet.
Gramatica o stiam de la scoala si consider ca acolo este cel mai important loc sa o inveti.

Asadar, sfatul meu este sa gasesti si tu pe internet niste YouTuberi, care iti plac, si incearca sa inveti ca si mine. Uita-te la videoclipuri, apoi incearca sa te implici in comunitati, ca sa-ti exersezi si gramatica.

Iar dupa cativa ani o sa te trezesti cunoscatoare de limba engleza si/sau italiana.

Sper ca te-a ajutat raspunsul meu! Mi se pare foarte amuzant si nu e stresant absolut deloc.

O zi buna!
Paul

PS: Vreau sa ajung rank 1 pe TPU.ro, aici este videoclipul de prezentare a proiectului: https://www.youtube.com/watch?v=MTLY2OKvWkk

| TheRealFantasy a răspuns:

Salut, daca nu intelegi din filme si melodii atunci trebuie sa acoperi niste lucruri de baza.
Pe mine de-a lungul anilor m-au ajutat mai multe lucruri.
Unul foarte important ar fi discutiile, cu oricine dar mai ales cu vorbitori nativi, pentru ca oricat de experimentat ai fi la o limba straina nu poti depasi un vorbitor nativ, dar nu e neaparat, cat sa exersezi, cum vorbesti si ce vorbesti in limba romana incearca si in engleza, cu colegi, cu prieteni.
Apoi cu muzica, e destul de simplu. Daca asculti doar asa muzica poate nu intelegi, dar incearca sa o fredonezi, cauta versurile pe net si usor usor inveti melodia, depinde de cat de mult iti place presupun. Melodiile mele preferate in engleza le stiu pe de rost, si o silaba daca aud imi dau seama cine canta si ce melodie e... :))
Cel putin eu din melodii am invatat multe cuvinte si expresii.
La filme as sugera sa cauti cu subtitrare in engleza, pentru ca asa vezi cuvintele cum sunt scrise exact, si ca in muzica si acolo ai multe expresii si cuvinte tipice.
La scoala, daca esti in generala sau liceu nu stiu ce sa zic, eu nu m-am axat foarte mult desi am avut note mari, adica sigur poti invata multe cuvinte, expresii, gramatica, reguli dar in scoala sa stii un lucru ca inveti doar engleza britanica si sunt diferente intre engleza britanica si cea americana, adica de exemplu la culoare zici color in engleza americana dar in cea britanica e colour, la fel si cu film care e movie (americana) si film(britanica), expresiile alea de genul "wanna" (care inseamna want to), gonna (going to) sunt tipic americane...si tot asa.
Cu aplicatiile am incercat si eu duolingo si nu mi-a placut asa mult in schimb am folosit "memrise" care e mai flexibila, au si site (https://www.memrise.com), cautam cursuri in engleza britanica si erau utile, cel putin asa de exercitiu.
Carti si cursuri audio nu am ascultat niciodata si nu ma tenteaza, adica nu zic acum ca nu sunt bune, sunt bune, doar ca mi-a placut sa discut cu oamenii si vad cuvintele scrise sau chiar sa le scriu eu. La un moment dat in liceu ma prosteam si incepeam sa scriu lectiile la romana, biologie, fizica sau module in engleza in loc de romana, in timp ce dicta profa. Phew, aia da provocare, daca stapanesti cat de cat limba e un exercitiu misto, bine, asta daca nu se pune nota pe caiet...

Vorbind de experienta, eu tocmai ce am terminat liceul, sunt anul 1 la facultate si am luat competentele in limba engleza la bac cu un calificativ maxim, b2, care ar insemna intermediate, deci undeva pe la mijloc, calificativele astea fiind a1, a2, b1, b2, c1 si c2, in ordine de la slab la experimentat, C2 fiind cel mai aproape de un vorbitor nativ.
In astia 10-11 ani de engleza, la scoala am invatat cel mai putin si din aplicatii, scoala fiind mai mult o obligatie si aplicatiile o curiozitate. Cel mai mult m-am bazat pe muzica, filme, carti chiar si cel mai important pe discutii cu englezi dar si colegi cu care mai faceam conversatie, servere de jocuri straine, prieteni pe Facebook si tot asa. Cat timp inveti cuvinte si repeti ce ai invatat cel putin saptamanal, adica sa ai un exercitiu. inveti mult mai repede :)) cel putin decat am facut-o eu.

| Legion7X a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Oricum din filme se învață mai greu engleza deoarece ele nu prezintă numai engleza Britanică ci și cea Australiană și Americană s-au alte părți unde cuvintele au o altă semnificație, pronunție diferită, argouri de stradă diferite.
De ex eu mă meditez chiar din dictionarele Britanice și Americane ca
Dictionary Cambridge.org

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Legion7X):

Da, asta e adevarat, de-aia zic, depinde ce engleza vrei sa inveti. Daca te duci prin europa, la o facultate in strainatate sau chiar si aici, uite de exemplu eu sunt anul 1 la politehnica, la facultatea de inginerie in limbi straine, pe engleza, si e tot britanica din cate am inteles.
In filme sunt foarte multe expresii si cuvinte de strada, populare, colocviale cum vrei tu sa le spui. Mie imi plac, adica imi place sa invat si din alea, te ajuta sa te destinzi intr-o discutie oarecum, sa nu ramai blocat. rolling on the floor
La inceput prin clasa a8a sau a9a, am mers in olimpiade si proiecte la engleza si eram asa de panicat rolling on the floor ca nu stiam daca le leg bine cuvintele, eram mai rigid asa, ma gandeam prea tehnic. asa alea te ajuta, cel putin la inceput. Desi o sa se uite stramb profii si profele la tine daca incepi cu "Ya know" "I wanna" sau alte americanisme d-astea :p

| AleexisViol3t a răspuns:

Este o aplicatie numită Duolingo. Incearc-o

Răspuns utilizator avertizat
| TheGirlWithGlasses a răspuns:

Poti folosi aplicatia Duilongo. E foarte buna! Eu am invatat la scoala, in timpul orelor, ca mi-a placut. Succes!

| MasterLegend a răspuns:

1.Poti lua meditatii
2. Poti incerca metoda asta:te uiti la filme in romana cu substitrare in engleza
3.te uiti pe googlehappy

| Alenaa a răspuns:

Eu am invațat engleza cand eram mica uitandu-ma la desene întai în româna la tv, si dupa cautam pe net acelasi episod in engleza laughing si imi ramaneau in minte cuvintele nu stiu cum. Si filmele m-au ajutat foarte mult ma uitam cu fratele meu imi punea mana la ochi sa nu vad subtitrarea si ma punea sa traduc laughing si cam asa am invatat incerca si tu si concentreaza-te sa retii cuvintele ca e foarte importanta engleza. Bafta te pup happy