| alexadyana a întrebat:

As vrea sa stiu si eu la ce sa ma astept daca dau la mate-info intensiv engleza; vreau sa dau la Unirea, din Focsani.
sunt in clasa a 8-a si vreau sa ma decid la ce profil sa dau.Parintii m-au sfatuit sa dau la mate-info ca de acolo sigur intru la o facultate buna.si vreau sa stiu cum sta treaba cu mate-info int. engleza...si am inteles ca e si mate-info int.franceza?
HELP!big grin

2 răspunsuri:
| Deeaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Mate`info intensiv inseamna 4 ore de info/ saptamana, iar din clasa a 11-a 7 ore de info/saptamana. Mate`info bilingv engleza inseamna mai multa engleza si o materie(istoria sau geografia Angliei ) in limba engleza. De profilul mate-info intensiv engleza nu am auzit. La mine in liceu sunt impartite cum am scris mai sus.

Acum sa iti zic de ambele... la mate info intensiv sunt mai multe ore de info, te pregatesti mai mult si eu zic ca e ok, daca iti place informatica. La mate`info bilingv engleza... cica e greu, dar e chiar simplu. Sa iti zic de ce. Eu sunt la un liceu de renume si stii cum e. Vin profii la clasa aia, care se presupune ca e cea mai grea din liceu, si dau note din burta, ca trebuie sa ridice nivelul clasei, na. Aia din clasa aia sunt cei care chiulesc cel mai mult, nu invata mai deloc, absente nu au si au mediile cele mai mari din liceu. Cam asa e la mine in liceu. Depinde f mult de clasa, de profesorii care iti pica la clasa si de liceul in care esti.

| RalooKee a răspuns:

Unirea e o alegere foarte buna. Fosti colegi de-ai mei care sunt acum la cuza spun ca nu prea invata mai nimic acolo la cuza. Eu sunt de la Unirea, clasa a 9-a, stiinte ale naturii. Anul acesta, la a 9-a nu e nicio clasa de mate-info intensiv limba engleza, deci cred ca nu o sa fie nici anul viitor. Daca te duci la mate-info ai de unde alege in privinta profesiei. happy