| IuliiChiştooc a întrebat:

Astăzi temperatura de afară este de 0 grade Celsius. Mâine va fi de două ori mai cald. Ce temperatură va fi mâine? ( VĂ ROG SĂ MĂ AJUTAŢI!)

Răspuns Câştigător
| PopAdrian a răspuns:

0 grade Celsius = 32 grade Fahrenheit
Maine va fi de doua ori mai cald => 64 grade Fahrenheit (sau se poate face din nou in Celsius). Problema se poate rezolva si in grade Kelvin. Spor!

6 răspunsuri:
| Northern a răspuns:

Avand in vedere ca unitatea de masura in sistemul international pentru temperatura e gradul kelvin, iar in problema ta se cere temperatura, tu va trebui sa calculezi in SI.Deci stiind ca tC=tK-273, 15, aflii ce trebuie...

| BlackEyedGirl a răspuns:

Pai, matematic ar fi 2*0, adica tot 0 grade thinking

| alex291201 a răspuns:

Pai ar veni 0 la puterea a doua 0x0=0 deci maine vor fi tot 0 gradewinking
fundita?big grin

| suntserios a răspuns (pentru alex291201):

A fi de 2 ori mai mare ca ceva inseamna inmultire cu 2 nu ridicare la putere.

| corolav a răspuns (pentru alex291201):

De două ori mai mult nu înseamnă „la puterea a doua".

| ςσsmiη a răspuns:

Ciudat laughing tot de 0 grade 2x0=0.