| costy112 a întrebat:

Atentie!
Cuvintul pix.Cite consoane are, invatatoarea spune ca are 4 sunete de acord dar spune ca are 3 cosoane si o vocala(eu spun ca are o vocala si 2 consoane)
Care e adevarul? in scrierea fonetica de acordsint 4 sunete, dar de ce 3 consoane?
Doresc daca se poate un raspuns de la un profesor sau student la litere
Multumesc

Răspuns Câştigător
| perfusion a răspuns:

Are 2 consoane si o vocala.Profesoara ta nu are nicio treaba.Cand pronunti are 3 consoane si o vocal. Dar cand transcrii fonetic zici 4 sunete si 3 litere deci 2 consoane si o vocala. Sper ca ti-am fost de ajutor.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt profesor sau student la litere, dar sunt de acord cu invatatoarea ta. Pronuntia este "pics" si sunt 3 consoane. Nu este deloc singulara pronuntia lui "X"(ics) in acest mod, sa ne gandim doar la ortodox(ortodocs), crucifix(crucifics), fix(fics), mixer(micser), vax(vacs), lex(lecs) etc. Numai bine!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cuvantul se scrie "pix" si se citeste "pics". Deci, numara si tu, ca n-o fi asa greu sa numeri 4 amarate de sunete: o vocala si 3 consoane.
Doamneee...grea mai e matematica asta superioara!

| OfficialFallingStar a răspuns:

Pai tu spui binewinking

| FartsMaker a răspuns:

Adevarul e ca profesoara ta nu ar trebui sa fie profesoara(doamne cat de incult poti sa fi si sa mai fi si profesoara) inseamna ca daca ar fi la matematica ar zice ca 2+2=5