Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2964155intrebari
Quiz-uri TPU
Ultimele intrebari
Kurtmann
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
28 Iul
SATI 286.661AFISARI
127.852VIZITE
111.003V. UNICI

Cite cosoane are cuvintul pix? sint de acord ca are 4 sunete.Am o contradictie cu o alta persoana.Astept un raspuns de la o persoana documentata.Multumesc

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • 14 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • a răspuns:
    Are o consoană: P. Vocalele în limba română sunt doar: a, e, i, o, u, ă, î/â. Restul sunt consoane iar X-ul e o excepție de la ambele pentru că această literă reprezintă de fapt două sunete: cs sau gz.
  • a răspuns:
    @lolli: Te contrazic. X în limba română nu e nici consoană nici vocală ci doar o asociere de două perechi de sunete; astea-s chestii pe care le-nveți în clasa a două. Nu-mi vine să cred că habar nu a avut nimeni!
    Dă un Google Search să te convingi că am dreptate.
  • a răspuns:
    Prin transcrierea fonetica a literei "x" rezulta sunetele "cs", de acord.
    Dar in alfabetul limbii romane, litera "x" este considerata ea insasi o consoana si numai una. Deci cuvantul "pix" are doua consoane.
  • a răspuns:
    Спинесхиверс am facut cum ai spus si am dat un search pe google.Nu am gasit exact ce cautam, dar am gasit asta:"In afara literelor "Q", "W" si "Y" care nu sunt specifice limbii romane, cea mai rara consoana in cuvintele limbii romane este "X", urmata de "J". " Poti cauta si tu la urmatoarea adresa:http://www.util21.ro/util21/curiozitati-stiati-ca-24.htm. Este undeva spre sfaritul articolului, ultima bulina. Costi, asculta-ne! Cuvantul "pix" are doua consoane,"p" si "x".
  • a răspuns:
    Buna!

Cuvantul pix are doua consoane care sunt p si x. "I" este vocala. Deci 2 consoane are.

Sper ca te-am ajutatkiss
  • a răspuns:
    2 consoane, o vocala, 4 sunete
  • a răspuns:
    2 consoane.
  • a răspuns:
    2 consoane si o vocala
  • a răspuns:
    Banuiesc ca vrei sa intrebi cate consoane are... cuvantul are 3 litere dintre care o vocala (i) si doua consoane(p, x)
  • Are doua consoane si 4 sunete big grin si o vocala
  • a răspuns:
    2 consoane!
    funda?; x
  • a răspuns:
    In ce clasa esti tu? Cuvantul,, pix'' are 2 consoane ca sunetele sunt a, e, i, o, u si celelalte sunt consoane
  • a răspuns:
    Sunt 2 constoane funda? Da-mi funda.
  • Raspuns anonim:
    @Спинесхиверс
    Pune mana si invata limba romana.
    x este consoana.