| PaTri_4098 a întrebat:

Atunci cand comentez semnificatia unor versuri, ce ar trebui sa am in vedere? Mai exact cum ar trebui sa scriu? Funda celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| alexshobyx a răspuns:

In primul rand trebuie sa le citesti cu atentie tongue. Apoi trebuie sa cauti toate figuriile stilistice( epitet, comparatie, metafora, persoificare), iar apoi citezi un anumit vers sau mai multe si scrii ceva de genul: " Prin aceste versuri intelegem ca/ deducem ca/..." sau citezi doar o anumita parte din versuri, ceea in care se afla un epitet/metafora, etc si spui cam asa " Acest epitet/Aceasta metafora simbolizeaza /semnifica...". Sper ca te-am ajutat.winking

| Geanina_Androni_1995 a răspuns (pentru alexshobyx):

Merciiii si mie imi trebuie maine am teza la romana!tongue

5 răspunsuri:
| BoOoMbOnik a răspuns:

Daca ai de comentat o poezie trebuie sa te referi la ce sa intampla in ea adica sa povestesti versurile, sa scrii masura lor care se calculeaza despartind cuvintele in silabe si vezi cam cate silabe are fiecare vers, apoi sa vb despre rima sa scrii felul ei ( imperecheata, incrucisata ) daca nu are rima inseamna ca sunt versuri albe. poti scrie si despre titlu si figurile de stil care apar in poezie ( epitete, personificari, comparatii etc ). Funda? Te rog. Mersi

| geograful a răspuns:

Cum zici "funda celui mai bun" daca nici macar nu sti cum se comenteaza? de unde stii care e cel mai bun?

| alexshobyx a răspuns:

@BoOoMbOnik nu e bine ce ai zis in contextul in care intrebarea nu se refera la ce spui tu. PaTri iti cere cum comentezi semnificatia versuriilor respective nu sa comentezi structura, tipul de rima sau masura.Deci nu meriti funda laughing

| PaTri_4098 explică:

Celui care cred eu ca este cel mai bunwinking