| FilipJicha a întrebat:

Au fost bombardamentele de la Hiroshima si Nagasaki inutile?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Da si nu. Pentru ca e mai usor, o sa-ti spun prima data de ce condamn eu aceasta fapta. In urma bombardamentelor, au avut de suferit civili. Daca americanii i-ar fi strans undeva pe toti participantii la razboi japonezi (lucru imposibil, totusi), in frunte cu imparatul Hirohito si ar fi dat drumul la bombe asupra lor, atunci as fi afirmat din tot sufletul: dupa fapta si rasplata. De ce spun asta? Japonezii au fost cei mai mari nenorociti din Al Doilea Razboi Mondial. In ciuda faptului ca motto-ul lor era ceva in genul: Asia pentru asiatici, au supus populatia chineza la niste atrocitati de nedescris. Civilii, de la batrani la copii au fost macelariti sau luati prizonieri, iar femeile, cel mai adesea mureau in urma violurilor in lant. Nu mai vorbesc de armele biologice pe care le-au folosit in luptele cu americanii.
De ce au fost necesare cele doua bombardamente? Dupa cum stii, japonezii nu concepeau sa se predea. Pentru ei era cea mai mare rusine. Soldatii japonezi, dupa ce ramaneau fara munitie si stiau ca nu mai au nicio sansa sa scape cu viata, se napusteau asupra adversarului, se napusteau cu cutite in fata mitralierelor. Un pasaj care m-a impresionat intr-o carte citita este marturia unui soldat american, care a vazut un comandant japonez ranit, fara munitie, dar care si-a scos katana si a atacat un tanc. Cred ca ai auzit si de pilotii kamikaze. In conditiile astea, o capitulare a Japoniei era departe. Japonezii au initiat primii razboiul mondial (cred ca ai auzit de invadarea Manciuriei, de luptele cu chinezii lui Chiang Kai Shek si de batalia de la Halhin Gol cu rusii condusi de Jukov) si au capitulat ultimii. In conditiile date, americanii avand deja numeroase pierderi, atat in urma bataliilor maritime si aeriene (Pearl Harbor, Midway si nu numai), cat si in urma actiunilor infanteriei (lupte, in cea mai mare parte, in jungla, in conditii groaznice) aveau nevoie sa grabeasca lucrurile. O invadare a Japoniei i-ar fi costat foarte mult. Truman, dupa ce i-a prevenit pe japonezi (deci nu, nu au fost pur si simplu doua bombe aruncate, japonezii aveau optiunea de a evita catastrofa) a trecut la actiune. Hirohito a anuntat, la scurt timp, in premiera pentru natiune, capitularea. Chiar si asa, japonezii au continuat sa lupte. Cativa au ramas ascunsi in jungla si au continuat multi ani in sir lupta pe cont propriu (nu stiu ce era in capul lor). Singurul lucru nedrept in aceasta "poveste" este ca imparatul Hirohito, din dorinta americanilor de a pastra, cat de cat, un echilibru in tara, si-a continuat domnia. Dupa parerea mea, ar fi meritat sa aiba aceeasi soarta ca si cei condamnati la moarte in urma Procesului de la Nurnberg.
De asemenea, trebuie mentionat ca aceasta demonstratie de forta a americanilor a fost pentru a arata Rusiei superioritatea armamentului lor. Rusii, in caz ca ar fi "poftit" sa treaca dincolo de RDG, ar fi stiut ce-i asteapta. A fost deci, pe de-o parte, si o fapta care a avut rolul de a proteja democratia europeana si de a apara tarile vestice de "Cortina de Fier" sau "Ciuma Rosie" (adevarata ciuma rosie, nu denumirea pe care o acorda anumiti idioti PSD-ului).

36 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu, au omorat fara rost cateva zeci de mii de oameni ca sa termine ce incepusera.

| vocea a răspuns:

A omorat o gramada de oameni nevinovati, este o crima impotriva umanitatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au dus la capitularea Japoniei, tu ce zici?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai fost mintit de invingatori. In realitate nu s-a scurtat nimic, superiorii din armata japoneza erau pregatiti sa se predea dupa Postdam pe 3 august. Cativa oficiali de rang inalt ai Japoniei au trimis inaine de 6 august termeni de capitulare. Truman ( pres SUA ) a mintit cu nerusinare in presa ca vor arunca bomba la Hiroshima pentru ca acolo sunt importante baze militare. Nici unul din cele 2 orase nu avea nici un obiectiv militar sau strategic, in realitate au fost alese pentru ca erau f populate. Truman a mintit ca s-au aruncat pliante pentru evacuarea civililor, in realitate pliantele au fost aruncate dupa bomba. Japonezii care au venit cu camere sa filmeze grozavia dupa topirea orasului au fost alungati si li s-a confiscat toata tehnica. Sunt de parere si nu numai eu ca daca ar fi vrut sa impresioneze Japonia cu bomba atomica ar fi putut s-o lanseze pe un loc pustiu fara populatie ca sa demonstreze forta pe care o au. Asadar au fost ucisi sute de mii de civili intr-un experiment pentru a demonstra intregii lumi cine este dulaul pe Terra. Se cheltuisera prea multi $ ca sa nu se puna in practica. Acum spune-mi tu pentru ce a fost necesar ca orasul Dresda ( ne-obiectiv strategic, un oras linistit plin de civili, unii refugiati )sa fie sters de pe fata pamantului din bombardamente americane cand razboiul in Europa era terminat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Pai tocmai, nu au vrut sa ii impresioneze, a fost genocid in toata regula, dar a contat enorm, inovatia Americanilor a schimbat lumea. Nu multi ar fi realizat ce inseamna o bomba atomica daca nu mureau oameni.

| AFR81 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

In mare parte, parerea mea este diferita. Hai sa nu-i infatisam pe americani drept demoni si sa incercam sa ii scapam basma curata pe "sarmanii" japonezi. Te invit sa citesti si opinia mea si sa discutam dupa aceea. Pana atunci, am sa mai fac doar o mentiune. Bombardamentele asupra oraselor germane au fost comandate de Sir Arthur Harris, un britanic. E adevarat ca au participat si americanii, dar principalii artizani au fost pilotii si comandamentul RAF. In ciuda nereusitei operatiuni Leul de Mare, nereusita din cauza sau datorita, depinde cum privim, vitejiei pilotiilor englezi (impropriu, totusi, sa ii numim asa, pentru ca au luat parte si piloti de alte nationalitati. Numerosi au fost polonezii), britanicii, in frunte cu Churchill, erau in continuare cu moralul la pamant. Pentru ei, Wehrmacht-ul era invincibil. Intrucat fortele germane erau angrenate in luptele din Rusia (Operatiunea Barbarossa), Arthur Harris a insistat asupra necesitatii bombardamentelor aeriene. Chiar daca, intr-adevar, cel mai mult aveau de suferit civilii (in ciuda faptului ca americanii s-au laudat ca pot nimeri un butoi cu muraturi din avion, majoritatea bombelor isi ratau tinta), aceste bombardamente au zdruncinat, pe de-o parte, moralul germanilor si au demonstrat fortelor aliate ca se poate. Chiar daca pare putin ciudat, moralul soldatilor este foarte, foarte important intr-un razboi (vezi lupta de la Stalingrad). Atunci cand bombardamentele asupra Berlinului erau la ordinea zilei, in ciuda faptului ca Goring se laudase ca aceste atacuri nu vor avea loc niciodata, slabiciunea nemtilor era evidenta. Dresda a fost distrusa pe 15 februarie. Chiar daca era clar ca razboiul era castigat, capitularea Germaniei a avut loc pe 9 mai, deci razboiul nu era terminat. Nu spun ca civilii meritau asta, dar sa nu uitam ca ei au fost cei care l-au votat pe Hitler si au sustinut toate masurile sale, vazand in el salvatorul. Populatia Germaniei a luat parte la izbucnirea conflagratiei. Aceeasi populatie impartea aceleasi conceptii antisemite ca si Fuhrerul.
Acum ca am clarificat lucrurile, te-as ruga sa-mi spui si de unde iti iei informatiile pentru ca nu am mai intalnit pana acum asa ceva. Am citit cateva carti, inclusiv monumentala lucrare a lui Anthony Beevor, am ascultat opiniile catorva profesori universitari, insa nu am vazut si nu am auzit pe nicaieri teoriile astea. Nu spun ca detin adevarul absolut, insa trebuie sa ne selectam sursele de informare. Pe internet circula tot felul de informatii, partinitoare sau nu, veridice sau nu.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Americanii sunt niste nenorociti. Daca au vrut sa faca o demonstratie de ce nu au dat o bomba pe o insula nelocuita ca Japonia e plina de ele. De experimentul Bikini care a schimbat geografia globului ai auzit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu am auzit, dar mereu imi face placere sa aflu ceva nou. Sunt total de acord cu prima afirmatie, dar pot spune acelasi lucru si despre rusi.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru AFR81):

Nu-i am deloc la mat pe japonezi pentru ca sunt niste criminali inascuti chiar si azi si mai stiu cate ceva si despre razboaiele de dinainte de 1900 cu Rusia, China. Nu am de gand nici sa-ti schimb parerile, ai timp sa ti le mai formezi singur, am trecut si eu prin tot felul de faze si de pareri de prin anii '70 pana azi.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu crezi ca eu i-am iubit pe rusi? Trebuie insa sa casti putin ochii -Rusia nu mai e URSS, lucrurile s-au schimbat f mult. Vezi ce spune americanul de rand si cei invatati dar onesti si te afli pe calea buna. Eu cand eram tanar am vrut sa fug fraudulos in RFG, astazi strig -Traiasca Putin! F*ck UE & SUA!

| relian a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Americanii is nenorociti de ce? Ca nu iti plac tie sau care e motivul? La fel de bine ar putea spune oricine despre romanii, cas niste idioti in viata, uite asa fara sa stie ce ela roman, fara sa aiba macar habar unde e RO. Vad veniti pe aici, deja stiti tot, sunteti mari cunoscatori de istorie, stiti cine e nenorocit cine nui.Numai invatati pe aici.Sa vii sa spui de un popor cai nenorocit asta arata nivelul tau de cunoastere, dar mai ales de gandire.Referitor la datu cu bombe pe insule pustii, de aia nau dat pe o insula pustie ca nu avea cine vedea nimic.Asa puteau sa-i cheme pe unii japonezi credibili in america sa le arate unde au facut ei experimentele, ce se intimpla.Si te pomenesti ca aia gata se predau tu asa crezi se pare. Japonezii fiind in razboi se si uitau ei dupa bombe pe insule pustii.Ii dureau la basca stiind ca e o insula pustie, uite si aia dau cu bombe aiurea.Si ce tehnologii mai erau pe atunci, toti aveau tv, internet, sateliti, imediat puteai vedea orice, oriunde, gata toata lumea se preda.Americani vau salvat tataie daca intelegi lucru asta, afla ca americanii iau salvat pe europeni in ambele razboiae.Mai afla ca daca nu erau nenorociti astia de americani acum ai fi vorbit germana sau rusa.Si nu spun eu asta. Daca americanii astia nenorociti de care tot vorbesti n-ar fi exitatat lumea ar fi aratat altfel si ma tem ca ar fi aratat nu prea bine.Dar asa va place nenorociti, ba frate eu inteleg dai in masa de nenorociti, dar cand aia is numarul unu in lume la orice cum ai tupeu asta porcesc sa nu zic altceva sa vii sa spui aia is niste nenorociti.Nenorociti is europenii nu americanii.Americanii is niste oameni deosebiti asta asa ca pentru tine sa stii si tu.Nu iai cunoscut, nu ai trait printre ei, habar nu ai ce si cum gandesc, dar vii si faci nenorociti cu ce drept pe ce considerente? Ca te consideri tu mare destept? Pai arata frate ca esti destept.Dar se si vede cit de destepti is romanii, RO o duce super bine, da pe afara de bine cu oameni genu tau.RO o tara milenara e vai mama ei.Americanii un popor de 2-3 sute de ani e lider mondial. Daca ai ceva de spus arata, nu da din gura cu vorbe nu arati si nu faci nimic.RO si romanii sa arate ce poat, nu datu din gura, radio sant si lauda mare, in rest trebuie sa vina altii sa ajute.Deci daca esti destept arata ca esti, nu jigni pe altii aiurea.Chiar daca ar fi fost nenorociti nu asa vorbesti o persoana cu mintea unde trebuie. laughing

| cristi202 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Dar Hitler si japonezii, citi civili au omorit, daca e sa o luam asa? Hitler, "doar" 6 milioane de evrei, numai evrei. De restul, sa nu mai vorbim...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru cristi202):

Pentru asta a existat procesul de la Nurmberg -o facatura, o piesa de teatru. Cel putin unii au fost condamnati. Truman & Co. este erou de razboi. Ti se pare corect sa stii ca inamicul mai are motorina pentru cateva zile si tu sa omori sute de mii de femei, copii si batrani cat ai scapara un chibrit? Daca americanii ar fi avut bomba atomica cand au bombardat cu generozitate Bucurestiul ai mai fi fost asa de aprobator? Despre cei 6 milioane mai informeza-te, tu nu stii nici de ce a inceput razboiul.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru relian):

Ai spus ceva? Tu esti f distractiv de fel.

| AFR81 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Istoria e scrisa de invingatori. De aia au scapat basma curata multi. Totusi, drept s-o spun, americanii au salvat continentul si au ajutat fiecare tara sa-si pastreze identitatea. Tind sa cred ca in revolutiile din '89 s-au amestecat si ei. In ceea ce-i priveste pe evrei, aceeasi versiune stiu si eu.

| relian a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Da am spus mergi in Rusia, acolo e de tine, tu aia si doresti de faot, sau mintea ta asa a fost programata.Asa ca bafta rusofilule,mergi la migratorii si consumatorii tai,sper sa nu te spinzure aia de limba laughing Tu spui la lume sa se uite ce spun americanii de rand? sa se uite unde anume? La ce va dau voua aia la tv si mai stiu eu unde? Fii serios ma nene,te imbeti cu apa rece. Vrei sa stii ce spun americanii de rand mergi si traieste printre ei nu vorbi ce tiau bagat rusii in capatana aia, numai gogosi, sau ce iti baga acum astia noi si europenii. Vorbesti sa nu adormi. Iara eu daca spun ceva este ca traiesc printre americani, nu vorbesc din amintiri sau din indoctrinari ca tine.Tu in afara de ce iti spun aia la tv, sau ce ai invatat din carti care si alea is masluite habar nu ai de nimic.Asta voiam sa spun. Daca is cum spui distractiv tu esti penibil, gandesti ca o omida laughing

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru relian):

Noroc mare pe americanii aia ca te au pe tine. Dar ma poti ajuta si pe mine ca eram oricum curios sa aflu. Cica un presedinte american si-a cerut iertare de la popor ca s-a lasat pacalit si a dat finantele Americii pe mana unei banci private si a distrus tara. Care a fost presedintele asta sau macar zi-mi si mie in ce an a fost asta sa stiu si eu. Si te rog mai ajuta-ma intr-o problema. Cica in America a fost un razboi ca sa poata scapa de banca centrala a Angliei, care razboi a fost asta? Razboiul de secesiune sau razboiul civil?

| relian a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ma nene ma, degeaba ai internet ca se pare nu poti mai mult.Nu e de mirare nici faptul cum de romanii voteaza de atita amar de vreme cu psd sau cum se mai numesc hotii aia.Nu mai pune intrebari de genu asta ca te faci de cacao pe unde nu treb.Razboiul civil sau de secesiune este unu si acelasi razboi, probabil mata nu prea stii notiunea cuvintului secesiune, nu stii ce inseamna mai exact.Deci secesiune inseamna separarea a unui grup de alte grupuri sau separare sa dau ex din RO a unor judete de restul tarii sa-i zic asa.De aia a inceput razboiul ala civil de care bati cimpii. Iara motivul nu a fost nici o baka din nici o Anglie, tu te auzi ce basme si balarii spui sau intrebi? Ce legatura avea Anglia cu America, care era deja un stat, separat de tot de anglia.Nu stiu la ce radio sant ai mai auzit si povestile astea dar nu mai spune si altora, poate aia dau asa o cautare pe google si vede ce timpenii spui.Eu iti spun asa amical, daca vrei sa intelegi bine, daca nu la fel.Oi avea tu 52 de ani dar asta nu inseamna ca te si pricepi. Poate tei pricepe tu la ceva nu zic nu dar in cazul asta ce intrebi tu is balarii daca stii ces alea.Americanii nu au noroc ca ma au pe mine, aveau poate mare ghinion daca te aveau pe tine laughing nu stiu ce soarta ar fi avut daca ar fi gandit ca tine, probabil erau deja luati de rusi mai stii ca tot trimbitezi tu de rusia.Referitor la motivul razboiului totu sa legat de chestii economice si ploitice interne, nu erau americanii controlati de banca angliei, nu stiu de unde ai scos timpenia asta sau cine tio mai fi zis.Deci de la politica cum e si acum in RO unia cu idei bune altii cu idei idioate gen psd si uite asa au pierdut unia siau cistigat alti, apoi sa cerut ce aia cistigasera adica scalvii sa fie liberi, statele cu scalvi au zis nu si asta a fost asa in mare.Dar nu stau eu pe aici sa-ti spun istorie, si doar daca te uitai la un film ceva cau fost destule ai fi inteles cum sta treaba. Iara despre presedintele Woodrow Wilson, cred ca tu te uiti prea mult pe Youtube nene.Iti dau un sfat, nu mai casca tot ce ai pe Youtube sau mai stiu eu ce alt radio sant cand este vorba de istorie sau chestii legale.Cauta undeva o sursa credibila nu ce spune X sau Y.Nu stiu daca intelegi mata ce zic eu pe aici. Daca nu ai o carte de istorie americana atunci cauta pe wikipedia, e mai de incredere decat Youtube in ce privesc astfel de chestiuni. Spor la citit, asta daca stii sa citesti, nu mai spun daca si intelegi.Nui de mirare ca nu stii ce inseamna un cuvint in lb romana, secesiune, adica separare sau zii cum vrei.Ok si nu mai pune intrebari pe aici ca nu-i categoria politica.Mergi acolo pune intrebari cate doresti.Numa bine si mai lasa-i dracu pe rusi si politica asta de radio sant, nu da bine deloc, mai ales cand nu te pricepi.Deci tu nu esti curios sa afli nimic.Tu casti gura pe Youtube la cine stie ce prosti care posteaza acolo orice vor, asta e valabl si pentru uni americani, sau conspirationisti care numa aia vad numai ozn numai hotie, pentru aia indif cine ar fi e hot sau e extraterestru laughing dar tu aia nu prea intelegi.Deci tu asta ai facut ai intrat pe cine stie unde ai citit ceva chestii pe care leai inteles cum ai stiut tu, apoi ai venit aici sa bagi cotite ca nu stii, dar vrei sa afli, Pai daca nu stiai cum de vii cu intrebarile astea? Auzi la tine razboiul de secesiune sau civil? Pai e unu si acelasi depinde cum il numesti.E ca si cum eu spun in care razboi a fost RO in primul razboi mondial sau in Razboiul cel mare, sau in Razboiul natiunilor? Tu ce ai raspnde in care a fost RO? laughing Ma nene ma du-te si dormi sau spune povesti de astea alora stiu si eu de 12 ani, dar nici la aia ca ii inveti numai prostii.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru relian):

Eu banui asa ca tu nu esti baiat rau si nu ai nimic cu mine. Dar e posibil sa consumi mult acru, nu stiu, lamai sau ceva, de aia esti un pic stresat.

| cristi202 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Poate imi spui, si ar fi bine sa imi spui, altfel iti racesti gura pe degeaba pe aici, caci se vede ce acoperire au afirmatiile tale, de unde stii ca eu nu stiu de ce a inceput razboiul?

| cristi202 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

De ce clipul asta, in aceasta conjunctura, sharuit de tine catre mine, imi aduce aminte de acel "Proletari din toate tarile, uniti-va!"?

| relian a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu am nimic cu tine stai linistit. Oricum eu nu incerc sa te conving de nimic si nici stresat nu-s ca nu a de ce.Doar incercam sa iti arat putina realitatea ca poate nu strica.Se pare ca mai sunt si altii care vad spun una alta.Bine nu ma bag eu aia e treaba voastra dar tu ai intrebat, iar eu am spus ca e bine sa iti raspund, mai ales la chestiile astea cu ce presedinte si razboiul civil american mai cunoscut si sub numele de razboiul de recesiune.Ok spor la treaba si daca crezi ca eu am ceva cu tine, nu vad la ce mai rugat sa iti raspund la intrebari? Daca tu crezi ca eu te urmareasca pe aici nu mai imi scrie nimic, nu mai ma intreba nimic.Fiecare cu cel doare.Asta e tot.Deci stai linistit,deacum o sa te ocolesc, credeam ca de aia sintem pe aici sa discutam, chiar daca uneori contradictoriu, cel putin e bine si asa, vine fiecare cu stiu si eu ceva dovezi, sau ma rog cunostinte arata si apoi e bine sa se retina ceva bun zic eu.Ca eu mai si glumesc asa uneori asta e, dar asta pentru ca si tu o faci pe desteptu, altfel nu mda o lasam asa ca oricum nu ajungem nicaeri. Daca tu strigi hai rusia f bine sa fii sanatos, fiecare striga ce poate cei place, nu tea judecat nimeni de ce strigi. Daca tu asa consideri ca aia is aia bunii tot ce se poate.Bafta cu rusii poate scoate aia RO de unde este, dar din ce se pare pana si RO sta mai bine economic ca rusia.Dar poate oamenii doar vorbesc cas invidiosi, poate rusii o duc cel mai bine si nu stie lumea.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru AFR81):

Americanii au ajutat la castigarea unui razboi, ok. Era nevoie de acest razboi? Cine l-a finantat pe Hitler? Credem varianta oficiala sau mergem pe urma banului? Cine au fost cei care au beneficiat de pe urma razboiului? Care au pierdut si care au avut de castigat la iesirea din razboi? Ce au spus romanii acum 2000 de ani ramane valabil - Qui prodest?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru cristi202):

Discursul condamna razboiul si dictatorii, eu nu vad proletari. La poarta Auschwitz -ului prima placa comemorativa cu cifra de 6 milioane a fost data jos si in locuita cu 4 mil, a fost data jos si aceea si acum exista una care spune 1, 5 milioane. Daca sapi mai adanc mai descoperi multe lucruri. Tu ai ramas pe vechi cu cifra 6 in cap si ca Hitler a pornit razboiul din ura de rasa cand o multime de evrei spun alte scenarii. Ce baiat simpatic e Wiesel asta!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru relian):

Ai votat cu Hillary, nu?

| AFR81 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ramane acum la latitudinea fiecaruia ce drum alege. Teoriile conspiratiei din diferite surse, veridice sau nu si istoria consemnata. Ce-i drept, si aici pot interveni erori rezultate in urma subiectivismului sau in urma interpretarii eronate, dar parca as prefera sa merg pe varianta clasica. Cauzele izbucnirii razboiului sunt stiute: dorinta lui Hitler de a stapani Europa, de a reda gloria de altadata a Germaniei, de a crea "spatiu vital" in Est, de a "curata" lumea de evrei si de a distruge bolsevismul. Nu sunt sigur de ceea ce vrei sa spui in raspunsul anterior. Insinuezi ca americanii l-au finantat pe Hitler pentru a incepe razboiul in Europa? Ca americanii sunt artizanii celui de-al Doilea Razboi Mondial, deci? Eu asta inteleg si mi se pare chiar ceva absurd. Daca am interpretat gresit, scuza-ma.

| relian a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu man nu am votat cu nimeni, nu am putut vota ca am tot lalait si unde sunt eu ca sa votezi trebuie sa te inregistrezi, asa este aici te controleaza sa vada daca ai probleme cu legea si daca ai esti liber de vot laughing deci nu am votat dar nu cas avea probleme ci pentru ca este un termne in care trebuie sa mergi sa te inregistrezi.Si daca votam nu votam cu baba.In sf ce conteaza sau ce legatura are discutia de aici cu votatu eu nu vad.Pe aici nu-i categoria politica.Asa ca idee daca as fi votata as fi facut-o cu Trump,desi votu meu n-ar fi schimbat nimic,unde sunt eu cistiga intodeauna republicanii, asa ca nu-i bai ca n-am fost eu la vot, desi nu e o gandire sanatoasa, dar na se mai intimpla.Cum sa votez cu o baba si prapdita pe deasupra laughing Uite in Germania ce fac babele, astea trebuiesc duse la azil nu sa conduca oameni tari state.La fel si baba cloanta americana, atit mai trebuie sa iasa asta sa aduca aici toti trepadusi, toti rapanosii de peste tot. Oamenii nu inteleg un lucru.Cu cit populatia creste cu atit nivelul de trai scade, nu exista crestere a populatiei cu cresterea nivelului de trai, ma refer la un animit prag al populatiei de ex cum este cel de astazi.Nivelul de trai creste odata cu cresterea populatiei dar pana la un anumit prag dupa care la revedere, pana cand cererea depaseste oferta, atunci deja te duci tot in jos.Asta se intampla in UE acum. Oamenii care is plecati si muncesc prin eurpa stiu f bine asta au vazut si simtit pe pielea lor.La inceput acu 20 de ani, ma refer de ro de dupa 89 de mergeai in europa aveai unde munci, salaiu nemaipomenit, apoi an de an cu cit veneau mai multi cu atit nivelul scadea.Asa si in america ar trebuie sa se puna frana emigratiei si dati afara de aici si ilegalii, asta ar trebui facut.Baba cloanta se baza pe mexicani pe hispanici tot ii tragea ca le da le face le drege si cu toate astea au luat-o rau in freza laughing Eu no sa votez niciodata un astfel de om.Nus rasist,fiecare sa stea la el in tara sa munceasca acolo. Daca nu este bine la ei in tara inseamna ca ei nu-s oameni muncitori,nu-s asa cum ar trebuie sa ie si de ce ai veni la mine pentru ce? Sa te tin eu sa pentru ce? Fiecare stat ar trebuie sa aiba grija in primul rand de cetatenii acelui stata sa le asigure un trai cit mai usor si daca deci doar daca avem exces e ceva sa putem ajuta si pe altii dar nu chemaindui in statu respectiv,ci mergand acolo si ajutaindui, aratindule ce sa faca cum sa faca, eventual le poti duce si ceva ajutoare sa poata iesi sau merge inainte.Dar si chestia asta cu ajutoare dai odata, apoi daca vezi ca aia stau la umbra palmierului si tot asteapta ajutoare la revedere.Cam asa trebuie sa fie un conducator adevarat, asa sa gandeasca si asa sa faca.Nu las eu cetatenii mei dava la jalea voi va descurcati si haideti tot negrii arabii nici nu stii de ces in stare.Mai vad idiotii aia din Germania franta belgia ies si spun ca fac prin asta diversificare laughing auzi si tu al el diversifica populatia si incuraja femeile sa faca sex cu aia sa ramina alea gravide ca asa salveaza tara.Asemena idei numai un cretin indoctrinat putea spune.Ala pe loc si trebuie impuscat, eliminat.Ca sa vezi cine conduce europa niste ticniti, niste dusi cu pluta niste analfabeti, ala e anafabet nu are noiune nici cit unia de clasa a 5a. Diversificarea o faci cu exemplare sanatoase atit fizic cit si mintal nu cu niste deregalti, cu fanatici ca aia vei obtine fanatici aia vor stinge specia umna ano vor salva nicidecum laughing apoi cine ia controlat pe aia de au boli, daca is santoasi si etc? Ia controlat baba? In america daca vii aici sa rami sa emigrezi esti controlat medical, daca ai boli pe care ei nu le doresc nu ai ce cauta aici.F bine si corect procedeaza americanii.Eu cand spun ca americanii is diferiti de restul planetei pai asa este si asta cu toate cu sistemul lor cu orice.Vazuti de acolo da poate ca par cum spui, dar ala nu-i adevaru, trebuie sa traiesti sa simti tu sistemu sa gandesti tu de ce fac asa, de ce e asa si nu altfel si etc.Si dupa citiva ani, asta daca esti european iti trebuie ceva ani sa iti dai seama si sa spui da frate astia au dreptate.Aici nu-i vorba ca gata esti aici teau indoctrinat astia, aici nimeni nu sta dupa tine sa iti zica ceva tu faci ce doresti atita timp cit respecti legea.Si din cate se pare pe la ei se mai respecta legi. Daca tot sintem la politica era cineva pe aici intreba daca trump asta no sal aleaga colegiu de electori? Aia e ca americanii spre deosebire de alte natii au cuvint, au onoare astia nu-s romanii nu-s germani, daca au spus ceva asa fac.Nu vreau eu sa conving pe nimeni de ceva sau ca americanii vai ar fi nemaipomeniti, dar is mai buni deocamdata ca oricine de pe paneta asta.Sincer eu aici cand am venit eram mai rau ca tine mai rau ca astia antiamericani laughing nimic numi convenea, nimic nu era bine cum faceau ei, dar na veniti nimeni sa ma ia la suturi sau sa ma ignore sau mai stiu eu ce.Ei ma ascultau si ma intrebau de ce cred asa? Deci incercau sa ma inteleaga desi cum faceau ei era bine si cum as fi vrut eu era nu prea bine laughing Am intilnit oameni sa nu zic majoritatea care veneau aici romani si rar sa vad unu sa zica din prima ca le place aici.Vai nu-mi place, vai cum am putut eu sa plec de la mine din tara.Eu am spus e ok asteapta nitel sa lucrezi, sa mai treaca ceva luni de zile poate si 2-3 ani.Ei femei de 50 de ani de 30 de ani barbati etc dupa ii intreb zic mamaie ce faci te mai muti in RO? aaaa nu-mi mai trebuie zice mamaia stau aici i RO ma duc numai asa in vizita.Alta tipa spune gata mi-am vindut aptm din buc imi casa aici.ZIc mai dar plingeai ca de ce ain plecat tu din RO laughing zice ei na lasa ca aia a fost nu mai dau eu america pentru nimic acum.Nu vorbesc aici de rude, eu nu am rude aici vorbesc despre romanii ce i-am intilnit si cu care am interactionat pe aici.Am intilnit romani cu facultate in ro sunt si din astia destui.Am spus frate pai ncum asa? Zice omule mai bine muncitor in america decat inginer in RO sau vorba vine inginer dar chiar si inginer acolo sau in europa.Nu spun astea sa conving pe nimeni de nimic, spun doar ce am vorbit, nu am vazut nici unu sa spuna gata m-am saturat de aici plec.Or fi tot ce se poate nu zic nu.Am vorbit si cu romani din canada am si ceva prieteni acolo, vor sa ina si ei aici dar nu prea pot.Altu care a putut imi spunea cand am venit eu aici frate daca nu iti place nu-i nimic du-te inappoi laughing fii atent ce ma invata idiotu ala.Deci eu eram la inceput eram cum am spus ca si tine nimic numi placea d e americani si el ma sfatuia sa plec inapoi.Dar se plingea ca el nu-i ca mine ca n-are acte, avea contract de munca.Sint pe aici romani si ilegal si tot nu vor sa plece, deci eu zic ca asta arata ceva.Si eu sincer daca as fi ilegal pe aici mas lasa pagubas.Nu car fi rau dar m-as satura sa tot apelez la uni altii pentru orice, dar probabil ei no duceau bine in ro sau europa.Deci nu am votat cu Hilary ca tot intrebai.Resyu am batut drumu pe linga asa ca idee ca tot spuneai tu jos america, sau ca americanii is nu stiu cum.Treb sa ii cunosti sa spui cu este cineva.Eu nu te cunosc, tu nu ma stii deci nu poti veni sa spui ba esti destepot, sau esti prost.Asa poate pe net o fac pe prostu sau stiu si eu pe nebunu asta nu inseamna cas nebun laughing

| cristi202 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Mda, pana la urma, se va spune peste o suta de ani ca nu a fost nici un evreu omorit de Hitler. Asta e, in timp memoria se estompeaza.
Discursul contine de doua ori cuvintul "uniti-va!", si de aceea am facut aluzie la acel citat happy.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru cristi202):

Tocmai, in ultima vreme vesnicile victime ale lumii de la egipteni pana azi au inceput a continua o propaganda tot mai agresiva cu holocaustul si antisemitismul, se vede ca nu esti la curent. Chestia e ca vin in opozitia sionistilor tocmai evrei care spun ca totul e un buljshit facut pentru bani. Asa ca ce o mai fi peste 100 nu stiu, lumea pune problema de azi, de ce toate documentele de orice fel pot fi accesate iar cele despre holocaust sunt la secret in unele state unde le-a mers asta si sunt date legi care pun pumnul in gura? Gandeste, inca e legal.

| cristi202 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Lasa, ca pana si de primul pas facut de om pe Luna au inceput unii sa se indoiasca. Se pare ca e ca o regula, se pune totul la indoiala, nimic nu pare a fi adevarat, totul tine de teoria conspiratiilor.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru cristi202):

Intr-adevar sunt lucruri despre care nu stii ce sa mai crezi dar unele cred ca nici nu ar trebui sa ma intereseze. Din punctul meu de vedere si daca s-a ajuns pe luna tot o crima este, f mare. In ce priveste alte lucruri faptul ca Romania este o tara falimentara, ca lumea se indreapta spre un abis, mie unul nu mi se pare teorie. Cu totul intamplator unii ( aceeasi ) castiga si mai mult, iar altii ( aceeasi ) nu mai au nici painea zilnica. Asa esti de acord, nu?

| cristi202 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Da, cu asta sunt de acord!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru cristi202):

Ca esti de acord face sa ma bucure ca mai exista oameni cu ochii deschisi, in rest fiecare cu realitatea in care traieste. Ca sa nu raman dator. Au ajuns unii pe luna, ok. Sa imaginam un dialog, posibil ca acolo, fuduii aia care s-au dus posibil sa se fi intalnit cu cineva, nu? Gazda de pe luna, extraterestru ( Urechiatul ) - Ba da' voi cine sunteti? Cum ati ajuns aici? Neil - Ehe, noi suntem de pe minunatul pamant, cea mai mare, puternica si dreapta natiune. Urechiatul - Pai bine ba, si atunci de ce eu vad prin benoclu ca acolo sunt sute de milioane care mor de sete si de foame? Voi va plimbati ma? Umblati dupa suprematie militara, razboaie si facut crime din galaxie? Pai cat v-a costat plimbarea va rezolvati ba tampitilor problemele din casa. ( incheiat dialogul ) Tu nu vezi ca agentile spatiale umbla dupa asteroizi sa-i aduca pe Terra ca sa le suga mineralele ca nu le mai ajunge bogatia adunata din pamant pe seama prostilor? Si asta cu riscuri enorme pentru securitatea planetei Terra. Ei insa si-au facut buncare si chiar au in agenda eugenia globala. Deci cum pot spune eu ca sunt mandru ca rasa umana a cucerit un corp ceresc? Ce beneficiez eu din varfurile tehnologice in afara de razboi, manipulare, etc? Au mai spus si altii - Pe pamant traiesc 2 civilizatii, iar noi nu facem parte din club.

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Da, inutile! ce utilitate se realizeaza prin atatia oameni morti?

| A02Sniper a răspuns:

Reducerea populatiei, la ce se intampla acum, avand in vedere ca in 2030 o sa fim 11 miliarde, unele resurse ale planetei o sa se diminueze.
In al 2-lea razboi mondial au pierit 100 mil de oameni, cu toate ca aici a fost alta cauza.e o probabilitate destul sa se intample din nou un razboi, s-au o bomba nucleara la ce se in vremurile astea.