| Kornuletz540 a întrebat:

În afară de desenul animat Barefoot Gen(1983) există și alte filme ori seriale ce descriu sau se inspiră din bombardamentele atomice de la Hiroshima și Nagasaki din 1945 sau explozia de la Cernobîl și care eventual să fie și cât mai grafice și disturbing?

Răspuns Câştigător
| M1rc3a a răspuns:

Iti recomand serialul chernobyl de pe hbo si filmul oppenheimer care a fost recent difuzat zilele astea la cinema

| Kornuletz540 explică (pentru M1rc3a):

Le-am văzut deja.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Tinere ai placeri cel putin ciudate.
japonezii saracii au trait un calvar datorita 'lasitatii' americanilor, tot acesti ipocriti care avertizeaza pe altii sa nu foloseasca arme atomice dar ei le-au folosit dinaintea tuturor pe niste civili, exact cum face si Rusia actual!

| Kornuletz540 explică (pentru Simpatic):

Săracii japonezi au atacat portul militar Pearl Harbour din Hawai în care au ucis peste 2.402 persoane și au rănit alte 1.282, au realizat Masacrul de la Nanjing, în timpul ocupației militare a Chinei, în timpul căruia 200.000 de oameni au murit și 20.000 de femei au fost violate și mutilate timpul ocupației militare a Chinei, au înființat Unitatea 731, un fel de Auschwitz japonez, unde au făcut experimente cu arme biogice pe prizonieri de război și civili chinezi bolnavi, au cauzat foametea din 1944-1945 din Vietnam și Indonezia, în care au murit circa 2 milioane de vietnamezi și prizonieri din Australia și Olanda și au deportat diverse grupuri de populații în lagăre de muncă forțată. Deci, dacă vei judeca un popor numai după suferințele pe care le-a trăit, nu vei înțelege cum a impactat și a influențat în trecut și nu numai pe baza suferințelor pe care le-a cauzat.

| Simpatic a răspuns (pentru Kornuletz540):

Iti dai seama ca tot ce ai spus tu ca sa-mi demonstrezi ca SUA a ucis "justificat" sute de mii de civili (unii atunci pe loc, multi altii ani si ani mai tarziu ca efect al radiatiilor) e fix ZERO
Stii care este timpul de injumatatire al uraniului 235 folosit in cele 2 bombe nucleare? 704 ani, asta inseamna ca timp de peste 700 de ani radiatiile vor persista... si cam atat despre Guvernul SUA, cei care stapanesc lumea si urmaresc prin satelit ce face fiecare, ei inchid si deschid razboaie, ei pun embargo si limiteaza accesul celorlalti la imbogatirea uraniului etc EI CARE AU UCIS OAMENI NEVINOVATI, acum promoveaza o falsa pace mondiala, bineinteles au de castigat tot din razboaie!
Cifrele si statisticile au mai putina relevanta aici, e vorba de factorul uman, iar SUA a demonstrat atat la Hiroshima cat si la Nagasaki ca nu sunt altceva decat Rusia actuala!
Faptul ca insinuiezi ca a fost justificata "sacrificarea" civililor pentru capitularea unui adeversar (n.r. Japonia ) denota probleme serioase comportamentale si mai ales psihice din partea ta, tinere.
In fine, sa revenim la subiect tu ai intrebat cu totul altceva.