| Maria_2969 a întrebat:

Ba dati mi niste exemple de ironizare ca sa inteleg si eu mai bine. mc big grin

6 răspunsuri:
| Skylar a răspuns:

Ba,esti desteapta

| kajen4ever a răspuns:

Proasta,tampita desteapta(inseamna toanta),aroganta,nesimtita,urata,grasa, stirba, toanta. daca ma mai gandesc iti mai spun.papa.

| johnny_2986 a răspuns:

Pai.a ironiza.a face caterinca de cineva.a'i da cu flit ca sa spun asa.adica a'ti bate joc de cineva.ai inteles acum?

| maryiusz97 a răspuns:

Ironizare: esti asa de frumoasa ca o sa imi cada ochii din cap si vor fi mancati de ciori...
asta a fost o ironie

| blaxy a răspuns:

IRONÍE, ironii, s. f. Vorbă, frază, expresie, afirmație care conține o ușoară batjocură la adresa cuiva sau a ceva, folosind de obicei semnificații opuse sensului lor obișnuit; zeflemea, persiflare. ◊ Expr. Ironia sorții = joc neașteptat al întâmplării

| andreeap_1551 a răspuns:

Pai de exemplu un tip are o ideea stupida si tu in loc sa-i zici ca ideea e stupida ii zici:da esta o idee fooorte buna cu un ton ironic