| AYoRollLikeABuffalo a întrebat:

Bei, am si eu o intrebare.Tot aud cuvantul asta "oppa"...mai exact ce inseamna? Vine din coreeana? De exemplu era ceva de genu: "Minho oppa" sau cam asa ceva.Deci plzz help,

Răspuns Câştigător
| MaeRi a răspuns:

Haha! Minho! il ador pe Minho!
Oppa in coreeana inseamna 'frate mai mare',dar nu doar in familie striga sora mai mica 'oppa' catre fratele ei mai mare, ci si intre prieteni se foloseste acest cuvant 'oppa'(frate mai mare) dar acesta se adreseaza doar de la fata la baiat, sora mai mica catre fratele ei mai mare sau un prieten mai mare ca ea.

9 răspunsuri:
| Robert a răspuns:

E ca si cum ai zice ia stai asa. Poate fi si ceva de uimire.

| RфZaημtzα a răspuns:

Eu stiam de ''hopa''care are mai multe intelesuri, de oppa chiar nu stiuhee hee.

| analoveskorea a răspuns:

Cica inseamna hoppalaughing vad ca ti-a raspuns deja cineva, si eu stiam ca asa se adreseaza sora mai mica fratelui mai mare si hyung inseamna tot frate mai mare dar asta se foloseste cand fratele mai mic il striga pe cel mai mare.si asa e si cu unni si noona

Răspuns utilizator avertizat
| AYoRollLikeABuffalo explică:

Ms mult :*

| IHateLuvStorys a răspuns:

Inseamna "hoppa" doar ca e o prescurtarehappy

| Byanka26 a răspuns:

Cred ca am tradus peste 50 de limbi si nu inseamna nimic. Poate e un nume sau o locatie.Scz dar nu te prea pot ajuta.

Răspuns utilizator avertizat
| JGS a răspuns:

Oppa este un cuvant coreean care il folosesc fetele cand se adreseaza fratelui tongue sau iubitului