| LuciVIP a întrebat:

Boona am si eu nevoie de def. operei epice si tarsaturile ei URGENT!
dau funda!

4 răspunsuri:
| xMary a răspuns:

Opera epica este opera prin care autorul isi transmite in mod indirect propriile ganduri, idei si sentimente cu ajutorul actiunii si a personajelor. Opera epica este caracterizata prin folosirea modului de expunere numita naratiune.

| ÎngerCretin a răspuns:

1. Autorul isi transmite indirect ideile prin intermediul personajelor si al actiunii. Mesajul textului se refera la ideea ca...(aici spui invatatura desprinsa din text)
2.Succesiunea intamplarilor constituie actiunea, care se desfasoara intr-un anumit timp si spatiu.Actiunea se desfasoara (timpul si locul).
3.Actiunea simpla antreneaza personaje principale (dai ex.) secundare(dai ex.) si episodice(dai ex.).
4.Modurile de expunere prezente in text sunt naratiunea/dialogul/descrierea(tu vei alege una dintre ele)
5.Naratorul relateaza la persoana a 3-a sau 1 (vei alege una dintre ele), fiind omniscient si omniprezent.

| LuciVIP explică:

As vrea sa fie cat mai detaliat pentru ca ma nevoie de ea urgent si in plus nu ma prea pricep la romana plizzz :d

| Ooops a răspuns:

Sall.Chiar daca nu te cunosc...cred ca ai facut-o si la scoala.Deci...ia caietul si citeste!(plss nu te supi pe mine)laughing