| ManolacheMihai88 a întrebat:

Brasilia este capitală artificială?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu ce intelegi tu prin "capitala artificiala". Este adevarat ca orasul Brasilia a fost construit cu destinatia de a fi capitala Braziliei dar asta nu o face sa fie capitala artificiala.

| ManolacheMihai88 explică (pentru Ioandelasal):

Așa era întrebarea pe un test la geografie de pe didactic, am un test mare după vacanță.

4 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Sigur - așezările urbane ( orașele ) nu sunt "naturale" dar de așezări "artificiale", trebuie să recunosc, nu am auzit până acum.
Orașul Brasilia a fost ridicat de la zero fără să fi existat o altă așezare umană în acel loc dar să zici că e capitală " artificală" e prea mult.
happy

| ManolacheMihai88 explică (pentru gabicoo):

Așa era întrebarea pe un test la geografie de pe didactic, am un test mare după vacanță

| GoldandSilver a răspuns:

Brasilia este capitala planificata, adica oras care a fost planuit pentru a fi capitala, nu a devenit capitala cu timpul datorita faptului ca un anumit oras este centru economic, istoric si altfel de centru.