| mariusmarius999 a întrebat:

acum am trecut in clasa a 9-a la profil stiintele naturii. Matematica si fizica imi sunt usoare, ma fascineaza biologiaa, dar nu prea ma descurc asa de bine la chimie. In generala nu mi-a pasat deloc de chimie si acuma imi pare rau. Se vor mai face recapitulari sau ceva de genu la inceputul clasei a 9-a? Daca nu, ce ar trebuii sa clarific mai important in vara aceasta? De doua zile am inceput sa invat tabelul periodic(unde este fiecare element in el). trebuie sa stiu si cele de grupele secundare tot astfel? Ce mai trebuie sa stiu important? Ce trebuie sa stiu mai bine pentru a putea adauga informatii noi? Stiu sa rezolv problemele cu masa moleculara, nr de moli, etc. Va rog raspundeti-mi cei care ati facut deja clasa 9 la profilul acesta. Am sanse sa trec la chimie? Spuneti-mi va rog, am doua luni sa clarific toate(nu sunt bâtă dar nu sunt nici bun) pls fara batjocoriri. multumesc.
Ps: aici am intrat cu a treia obtiune. Primele doua au fost de mate info si am fost la 0.02 puncte diferwnta de ultima medie. Multumesc anticipat

1 răspuns:
| angelcore a răspuns:

Daca o sa se faca recapitulare? Depinde de profesor. Iti spun un lucru sigur, nu trebuie sa inveti tabelul periodic pe derost.Eu asa am avut planificarea. Pe stiintele naturii sunt si eu si inclasa a 9-a faci Chimie anorganica, intereseaza-te pe net despre asta. Intr-a 10-a si a11-a faci chimie organica si intr-a12-a faci din nou anorganica. Chimia este simpla si frumoasa daca o intelegi.