| mariusmarius999 a întrebat:

Sunt in clasa a9-a(acum trec) la proil stiintele naturii... Ma descurc cu biologia si fizica, doar la chimie sunt mai slabut... Stiu elementele din grupele principale dar... Trebuie sa le cunosc la fel si pe cele din grupele secundare? Stiu poeziile de la prima grupa sunt usoare. La a doua grupa nu stiu. Trebuie si alea sa le stiu la fel?

1 răspuns:
| TheTimeKiller a răspuns:

Pai la liceu nu-ti trebuie prea multe. Si eu sunt la stiinte, clasa a 11-a acum. Pe cartea de a 9-a nu aveam tabel, dar ne-a lasat sa ne printram si sa avem cate unul la banca. In a 9-a chimia nu e prea diferita fata de generala, in a 10-a incepi organica si o sa fie totul nou, o sa va explice si nu mai conteaza ce stiai sau nu inainte. In a 9-a oricum, cred ca va ia de la 0, adica sa va explice tot(noua asa ne-a facut), pentru ca veniti de la scoli diferite si nu stie ce stiti fiecare. Ori va ia de la 0, ori va da un test sa vada la ce nivel sunteti.
Nu-ti face griji, te vei descurca. Invata doar pozitia, pe unde sa te uiti ca sa le gasesti usor.

P.S. Uita-te pe variantele de bac, se da masa atomica a elementelor la orice examen, nu trebuie sa stii tot tabelul.