| AlinaHoran a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine sa demonstrez ca "a trecut badita dealul " este o doina populara. Nu am facut la scoala si nu prea ma descurc la demonstrari. Vreau doar sa ma ajutati, nu sa imi faceti voi demonstrarea.
Am inceput sa demonstrez dar nu mai stiu ce sa zic crying. Help me!
Doina "A trecut badita dealul " suna cam asa :

A trecut badita dealul

Ca-i cunosc mersul si calul.

Badea-i alb si calu-i sur,

Blastima-l-as, nu ma-ndur.

A trecut badita sesul,

Ii cunosc calul si mersul.

Calul-i sur, badita-i alb,

Blastima-l-as, dar mi-e drag.

Mi-a trimis badita dor

Si pe frunza viilor

I-am trimis napoi acasa

Pe frunza din via noastra

I-ati bade, dorul cu tine,

Nu-l mai lasa pe la noi,

Ca-s fetita tinerea-

Doru meu nu-mi va sedea
Multumesc! Dau funda!
Daca vreti sa ma ajuatati lasati-mi raspunsul pe privat!

2 răspunsuri:
| ZuAgain a răspuns:

Doina este o o specie a liricii populare, specifică poporului român, în care sunt exprimate direct cele mai variate sentimente: dor, tristețe, iubire, ură impotriva asupritorilor, înstrăinare, regret, etc.
dati seama si singura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mdea si eu caut acelasi lucru sa demonstrez ca este doina populara da bineinteles ca pe internetu asta nimic nu gasesti... kata