| AlinaHoran a întrebat:

Spuneti-mi si mie cateva detalii despre doina populara " A trecut badita dealul " ( nu am facut la scoala exact doina aceasta, am facut "frunza verde magheran " ). Am de demonstrat ca apartine liricii populare, ca este o doina populara. Vreau sa imi spuneti daca stiti din ce volum face parte? de ex : Frunza verde magheran a fost publicata de catre Vasile Alecsandri in culegerea " Poezii populare ale romanilor " si este o doina de haiducie.

"A trecut badita dealul " in ce se incadreaza? Va rog dati-mi niste detalii despre aceasta doina care sa imi fie de ajutor atunci cand voi demonstra. Am cautat pe google dar nu prea am gasit. De aceea as vrea sa ma ajutati voi.

Doina "A trecut badita dealul " suna cam asa :

A trecut badita dealul

Ca-i cunosc mersul si calul.

Badea-i alb si calu-i sur,

Blastima-l-as, nu ma-ndur.

A trecut badita sesul,

Ii cunosc calul si mersul.

Calul-i sur, badita-i alb,

Blastima-l-as, dar mi-e drag.

Mi-a trimis badita dor

Si pe frunza viilor

I-am trimis napoi acasa

Pe frunza din via noastra

I-ati bade, dorul cu tine,

Nu-l mai lasa pe la noi,

Ca-s fetita tinerea-

Doru meu nu-mi va sedea

5 răspunsuri:
| Sov95 a răspuns:

Hey... salut! Daca am inteles bine tu vrei sa demonstrezi ca este o opera lirica. Asta este foarte usor. Pentru a considera ca ai demonstrat trebuie sa dai doua argumente:

1. Autorul isi exprima sentimentele in mod direct, prin vocea eului liric, explicit exprimat prin pronume personale de persoana I 'mi', 'ma', 'noi' si verbe de persoana I 'blastima-as', 'cunosc'.

2. Modul de expunere folosit este monologul adresat.

Pentru a demonstra mai departe ca aparatine genului popular poti da mai multe argumente:

1. Limbajul are elemente de oralitate, mai exact inversiuni, repetitii si paralelism sintactic.

2. Autorul initial este necunoscut.

Prin urmare, aceasta doina apartine liricii populare. Daca vrei sa faci o tema (ca presupun ca asta vrei) mai buna, poti sa mai infloresti limbajul pe alocuri sau sa rescrii ce am spus cu cuvintele tale ca sa sune ca si cum l-ai fi scris tu! Sper ca ti-am fost de ajutor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da esti ce mai faina fata miltumesc pentru poezie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tema, Motivul si Marca lirismului?big grin

| Denisa_Negrusa_1995 a răspuns:

Nu am nic de zis

| anamaria96 a răspuns:

Este o doina de dragoste si dor