| anonim_4396 a întrebat:

Buna!

Am gasit intr-o carte de olimpiada de chimie o problema. Am rezolvat-o dar nu sunt sigura ca am facut-o corect.

Problema este:

Un amestec alcatuit din Ca si CaO contine 14, 634% O.

Sa se afle:

a. Compozitia procentuala

b.raportul molar Ca:CaO

c. masa Ca din 205 g amestec. big grin

Nu stiu daca am rezolvat-o corect. big grin

Sunt clasa a 7 a si va rog explicati-mi pasii

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai eu am aflat x si y dar la regula de trei simpla este:
100 g am... x g Ca... y g CaO
x+y ar trebui sa fie egal cu 14, 634. x mi-a dat 18, 5124 iar y mi-a dat 34, 1464 deci suma lor nu este egala cu 14, 634.tongue Si de aceea cred ca am gresit.tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce voturi? :o
Tu de ce nu intelegi ca eu am rezolvat problema aceea dar nu cred ca am rezolvat-o corect si tocmai am spus de ce. Si de aceea am postat intrebarea pe TPU pentru a vedea unde am gresit si daca metoda pe care am folosit-o este buna. Aceasta nu este tema mea. Am gasit aceasta problema de chimie pe o carte de olimpiade si neavand ce face, m-am gandit sa o rezolv. Dar, in clasa nu prea am facut astfel de probleme. Dar se pare ca...nu prea intelegi...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A)83, 34%Ca; 16, 66%Ob)Ca:CaO=1:1c)170, 847gCa

| tsss a răspuns:

A. Calcul de matematicasad100 - 14, 634):2 si ai aflat 1 Ca (nu sunt sigur daca asta e bine)
b. 1:1:1 (raportul dintre atomi, in functie de indici:1 Ca, 1 Ca, 1 O)
c. din 205g scazi 14. 634% si o sa aflii cat are masa Ca