| Vlad_Jianu_1994 a întrebat:

Am si eu o problema la chimie anorganica pe care nu stiu sa o fac, daca ma poate ajuta cineva: "Calculati raportul molar solvat/solvent intr-o solutie de NaCl de concentratie procentuala masica 20%.".

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Vlad, ca sa-ti dau un raspuns, ar trebui mai intai sa vezi ce cantitati de solvent si solvat se gasesc in 100 g solutie NaCl 20%, apoi sa transformi in moli si apoi sa gasesti raportul molar. Bafta!

| Vlad_Jianu_1994 explică (pentru aladinbeci):

Poti te rog frumos sa fi putin mai specific ca nu am prea inteles
eu maine dau bacul la chimie si in afara de aceasta problema, restul stiu, dar aceasta problema imi da batai de cap

2 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Vlad, in cazul in care in enuntul intrebarii tale se precizeaza ca se cere raportul de masa(si nu raportul molar!), atunci acest raport de masa este 20/80 = 1/4. Altfel nu stiu ce sa zic. Bafta multa la bac!