| Bianncax a întrebat:

Am inceput a 8 a si as vrea niste sfaturi de la cei care au luat note mari in examen. M-am apucat de meditatii la mate fac de doua ori pe sapt si la romana doar ca am emotii pentru examen. Si daca imi puteti recomanda un profil ok.
As fi buna pentru filologie doar ca am auzit ca nu e un profil prost si mi se pare naspa ca nu o sa mai fac mate de prin a 11 a.

Răspuns Câştigător
| Alex704 a răspuns:

Emotii e firesc sa ai.Chiar daca esti un elev bun, tot ai teama ca "daca nu ma concentrez si gresesc aiurea".E normal sa simti o oarecare presiune sa iei note mari, dar nu trebuie sa intrii in panica deoarece nu te vei mai concentra. Faptul ca faci meditatii nu este suficient.Ce conteaza este sa fii atenta cand mergi la ele, nu sa te duci "ca asa trebuie" pentru ca astfel nu vor fi eficiente si doar pierzi timp si bani degeaba.Deci,fii atenta, pune intrebari unde nu intelegi, fa-ti temele(poate lucreaza chiar suplimentar) si nu vei avea probleme la examen.
Legat de alegerea profilului, iti pot spune un lucru care ramane valabil si la facultate : alege ce iti place.Nu te du la mate-info doar daca pe filo nu se mai face mate dintr-a 11-a.Planuiesti sa urmezi o cariera intr-un domeniu tehnic sau te atrage mai degraba ceva de uman? Daca tu consideri ca pe filo te-ai simti cel mai bine, acolo mergi.Nu ii asculta pe cei ce zic "de pe filo esti limitat" ca si daca faci un profil real si nu iti plac materiile specifice tot cu optiunile de la filo ramai. Daca inca nu esti decisa, dar totusi stai bine cu stiintele exacte, mergi pe mate-info unde oricum vei face destule materii de uman incat sa te poti indrepta si in directia asta ulterior.

| Bianncax explică (pentru Alex704):

Nici ce vreau sa fac pe viitor nu stiulaughing Ma gandeam ca din mate info o sa gasesc un loc de munca din care de castiga mult, de filo nu am auzit asa ceva. Sunt buna si la mate si la romana doar ca la mate trebuie mereu sa invat, la romana imi intra in cap din clasa imediat si nu am probleme la teste sau teze.

| Alex704 a răspuns (pentru Bianncax):

Nu te lua dupa partea financiara cand faci asemenea alegeri. Daca esti buna pe un anumit lucru, atunci banii sigur vor veni.Ce conteaza e sa faci ce iti place, ca asa daca vrei doar bani exista N meserii care desi sunt neplacute se platesc foarte bine.

4 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Nu conteaza ce profil faci, du-te unde vrei. laughing
Nu ai de ce sa ai emotii ca e un examen destul de usor. Fa tot, verifica inainte, foloseste ciorna din plin. Daca faci pregatire de pe acum ai toate sansele sa iei nota mare!

| alex15ccc a răspuns:

Buna, secretul este sa inveti eficient (logic) si din timp. emoti am avut toti, dar o sa-ti treaca cand vei avea materia bine fixata si vei fi sigura pe tine.
matematica de liceu este de 100x mai grea decat cea din liceu. de obicei, profilul se alege in functie de ce vrei sa faci dupa liceu. de ex, daca iti lace romana, geografia, istoria sau limbile straine(un profil bilingv, eventual) alegi filologia (profil uman), in schimb daca preferi matematica si informatica alegi mate-info(profil real) sau stiintele naturii care se axeaza pe biologie, chimie si fizica (tot profil real).

ps, daca nu vrei sa dai bacul la mate, mergi la filologie.