| BemayA a întrebat:

Am nevoie de ajutor informativ! Am abandonat liceul cu câteva luni înainte sa termin clasa 12-a,(nu contează motivul)și bineînțeles ca pe foaia matricolă mi-au fost încheiate 10 clase! Acum vreau sa îmi reiau studiile, sa pot intra la facultate(știu ca pentru asta am nevoie de diploma de bacalaureat și 12 clase încheiate )! Ce anume trebuie sa fac, ce procedee se urmez și cât ar dura pana as putea obține diploma de bac? Mentionez ca acum am 25 de ani:-)! Va mulțumesc pentru ajutor!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Poate ca ai primit un certificat de absolvire a 10 clase, nicidecum o foaie matricola! Cauta documentul pe care l-ai primit si te vei convinge! Daca spui ca nu ai finalizat clasa a 12-a, acea "foaie matricola" trebuie sa contina neaparat mediile corespunzatoare disciplinelor clasei a 11-a pe care ai promovato.
Pentru a-ti continua studiile si pentru motivul ca ai depasit varsta de 18 ani, poti alege numai intre 2 forme de invatamant:forma serala si forma cu frecventa redusa( pentru profilul la care ai fost inainte de a abandona scoala).Iti recomand sa alegi forma serala pentru a-ti spori sansele de promovare a examenului de bacalaureat(la seral exista mai multa implicare a profesorilor si elevilor comparativ cu frecventa redusa!). Atat la forma serala cat si la forma cu frecventa vei incheia studiile liceale numai dupa promovarea clasei a 13-a( vei face 1 an in plus si vei da bacul numai dupa promovarea clasei a XIII-a!).

Iata, mai jos, pasii de urmat in vederea continuarii studiilor:
1. Te informezi la secretariatul scoalii la care ai promovat clasa a 11-a daca au sau nu au organizate cursuri serale pentru profilul la care ai fost inainde de abandon. Daca au organizate aceste cursuri, te vei inscrie, in baza unei cereri, la aceasta scoala. Daca nu, va trebui, tot in baza unei cereri, sa-ti ridici foaia matricola.Foaia matricola este documentul scolar prin care dovedesti ca ai promovat clasa a 11-a--- este un document necesar si important pentru inscrierea ta la alta unitate scolara care are organizate cursurile serale!
2. In situatia in care scoala de provenienta nu are cursuri serale, te duci la inspectoratul scolar din localitatetea de domiciliu(la secretariat) pentru a afla care sunt liceele sau colegiile care au organizate cursuri serale pentru profilul pe care l-ai abandonat.
3.Te inscrii, in baza unei cereri, la unitatea scolara despre care ai aflat ca are organizate cursurile serale.Documentele necesare inscrierii sunt: original si copie a foii matricole, original si copie carte de identitate, original si copie certificat de nastere.

Succes!

| BemayA explică (pentru alessia5158):

Mulțumesc mult pentru informație!

| alessia5158 a răspuns (pentru BemayA):

Cu placere!

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poți continua studiile la seral, începând din toamnă. După care, poți susține examenul de bacalaureat. Interesează-te la secretariatul unui liceu tehnologic, o să îți spună ce trebuie să conțină dosarul de înscriere. Cursurile se țin doar după-masă, de la 16.00-20.00. Mult success în viitor!