| 3xp3rtu a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Sunt clasa a 11a filo și încerc sa ma hotărăsc unde sa merg. Și ma gândeam sa încerc la ubb Cluj la limbi străine. Și ma întrebam dacă îmi poate explica cineva mai amănunțit despre aceasta sectie? de exemplu eu as vrea sa merg pe engleza-plus o alta limba straina(norvegiana, rusa, japoneza) și ma întrebam dacă aceste limbi le pot lua de la 0 si dacă as alege engleza plus una din aceste limbi pot da examen din engleza respectiv romana pentru a intra la aceasta sectie? Și dacă se poate sa-mi ziceți din ce consta examenul? E tot gramatica? Site-ul universității nu m-a lămurit foarte mult

Răspuns Câştigător
| paulvasile48 a răspuns:

Daca alegi o limba gen rusa, japoneza, chineza etc, limbi pe care nu le faci la scoala, le incepi de la 0.

Crezi ca ei nu stiu ca in scoli nu se fac aceste limbi straine?
Si admiterea la limbi straine, da, e gramatica limbii romane.Desi personal mi se pare mai logic sa dai la limba straina de circulatie internationala, cum ar fi franceza, engleza, germana sau spaniola. Dar ma rog, nu eu fac admiterea.

| 3xp3rtu explică (pentru paulvasile48):

Admiterea consta într-un singur examen? Eu ziceam în contextul în care romana e obligatorie ca examen...si pe lângă trebuie sa aleg dintre engleza etc

| paulvasile48 a răspuns (pentru 3xp3rtu):

Banuiesc ca nu se mai da examen si la altceva, dar si daca s-ar da, banuiesc ca poate fi echivalat