| PuFuLeTe2PuFoS a întrebat:

Am nevoie de niste teme dragute de discutat la Dirigentie. Stie cineva?

6 răspunsuri:
| deeadeea111 a răspuns:

Depinde in ce clasa esti

| iusy98 a răspuns:

Puteti discuta despre politica, religie, muzica, aspiratii etc

| goshty a răspuns:

1. Orientarea in cariera(intrebarea: Ce vrei sa te faci cand vei fi mare.)
2. O alta tema posibila este despre igiena.

Depinde carui colectiv trebuie sa i se adreseze temele, clasa a-4-a, liceu? Ar fi util daca ne-ai preciza acest aspect.

| goshty a răspuns:

Bun. Atunci urmatoarele teme sunt adecvate:
1. Timpul liber- prieten si/sau dusman?
2. Defectele parintilor
3. Ce inseamna a sti sa traiesti printre oameni?
4. Autoritatea perfecta a profesorului
5. Codul bunelor maniere de astazi
6. Educatia pentru mediul inconjurator
7. Invatarea eficienta si rapida
8. Educatia sexuala sau sexual afectiva
9. Culmi si abisuri ale personalitatii
10. Calea afirmarii in viata
11. Creativitatea elevilor
12. Creativitate individuala si de grup
13. Antrenamentul comunicarii.
14. Etica liderului de grup sau conducerea dupa anumite principii
15. Timiditatea.
Acestea sunt doar cateva dintre temele care consider ca ar trebui sa fie dezbatute in orele de dirigentie.
PS. Sunt foarte multi profesori diriginti care in loc de a face ore de dirigentie, fac orele de specialitate, asta intamplandu-se dintr-un motiv clar: nu sunt pregatiti pentru a face ore de dirigentie intrucat ministerul educatiei nu are o lege clara in acest sens, ce ar trebui sa se discute in cadrul orelor de dirigentie, si profesorii umplu acest gol cu materia pe care o predau, dar nu este ok. Aceasta este parerea mea, un student de anul 3, dar care face si pedagogie printre altele...

| PuFuLeTe2PuFoS explică:

Sunt clasa a 8a goshty.winking