| Nextone a întrebat:

Am nevoie de un sfat... Spre rusinea mea am picat un examen...Sunt la buget si as vrea sa stiu daca, in tomana, o sa iau o nota buna exista posibilitatea sa nu mai intru la buget? Ma refer ca cei care isi iau examenle din prima si intra primii la buget? sau situatia se face dupa restante pentru anul urmator?

1 răspuns:
| NarcisaDaff a răspuns:

Depinde de facultate. Daca repartizarea se face dupa un an intreg de studii, nu exista pericol daca iti iei toate restantele. De asemenea, in cadrul politehnicii - se impus anumite examene obligatorii pentu a trece anul si a ramane la buget. Dar, sunt si unele facultati in care repartitia buget-taxa se face dupa un semestru pe celalalt. In cazul acesta trebuie sa fii integralist.