| blaksoul12 a întrebat:

Am nevoie si eu putin de ajutorul vostru.Cum as putea invata geometria repede si eficient.Sunt clasa a VI-a si nu sunt prea bun...Banuiesc ca voi imi puteti da raspunsul

9 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

De acord cu minervawinking ca sa nu zic ca mi-a luat vorbele din gurabig grin, dar am zis-o dejalaughing

| Essence a răspuns:

Stiu ca ti se pare greu, si mie mi s-a parut. Trebuie sa te straduiesti putin mai mult. Sa stii ca nu e grea, iti vei da seama peste 1 an, 2 cand vei intalni dificultati mai mari la matematica.
Daca ai posibilitatea, ai putea sa-ti cauti un profesor particular ( meditator ), si sunt sigura ca te vei descurca mai bine.winking
Daca nu aceasta posibilitate, fa-ti curaj in ora de matematica, si spune-i profesoarei ce nu ai inteles. Cu siguranta, iti va explica, pentru ca de aia e profesor/a.

Mult succes in continuare!

| Gosh. a răspuns:

Ar trebui sa te mobiliezi si sa devii motivat.
Incearca sa citesti lectia de 2-3 ori si apoi sa faci exercitii.
Daca stai degeaba si te intrebi de ce nu poti sa inveti, nu o sa reusesti.

| DeeDee28 a răspuns:

Pai in primul rand ar trebui sa lasi calculatorul si sa apuci sa iti citesti formulele. De fapt nu sa le citesti, sa le inveti. Daca stii formulele iti va fi usor sa te ocupi de probleme si facand probleme vei intelege mai bine.

| motu a răspuns:

Ok deci geometria nu se invata, acolo trebuie sa fii inzestrat ca sa poti sa o intelegi cum trebuie.Acum elementele de baza si aplicarea unei formule banale sunt chestii pe care oricine le poate face dar in mare trebuie' sa ai talent!

| Unique_8782 a răspuns:

Http://www.mateonline.net/geometrie.htm

Invata-le si fi atent la scoala cand se fac probleme sa vezi cum se aplica formulele :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Nu toci. Daca te apuci de tocit, geometria e cea mai nenorocita materie.
2. Geometria plana este o materie logica si palpabila, totul este sa o studiezi cu putina atentie, si devine un fel de "jocuri logice"
3. poti sa te cuplezi cu vreun prieten si sa studiati impreuna, sa va puneti probleme unul altuia, etc
Primul lucru cand rezolvi o problema ii faci desenul corect, cu grija sa nu interpretezi gresit. De cate ori nu esti sigur de un lucru (de o teorema) incearca sa vezi ce se intampla daca contrazici teorema.

| pinky_2290 a răspuns:

Geometria de clasa a 6-a este foarte usoara, este geometrie plana. Nu ai prea multe de facut decat sa inveti formulele si sa fi atent la ore sa vezi in ce situatii si in ce probleme se aplica formulele date. In locul tau as rasufla usurata avand in vedere ca in clasa a 8-a incepi geometria in spatiu si intr-a 9-a geometria vectoriala si trigonometria.

| didu11 a răspuns:

Geometria de clasele a VI-a si aVII-a este usoara, geometria plana. Nu-ti trebuie vedere in spatiu.asta trebuie la clasa a VIII-a, insa totusi, ar fi bine sa vezi figurile geometrice.
Geometria nu este pentru toata lumea, ci doar pentru cine o intelege, cum spunea profa' mea de mate. Insa daca te straduiesti putin.

Aici, sunt de acord cu DeeDee. Trebuie invatata teoria, formulele, ca sa stii apoi sa aplici pe exercitii.
Mult succes!