Întrebare recomandată | LittleQween a întrebat:

Buna happy Am niste intrebari referitoare la UMF Iasi.

1. Care este programa pentru medicina dentara? (adica ce materii trebuie studiate)
2. Ai neaparat nevoie de meditatii?
3. In cat timp credeti ca se poate invata toata materia?
4. Pot invata doar de pe cartea de teste sau sunt necesare si manualele de teorie?
5. Pe ce data este examentul, si credeti ca mai exista vreo sansa in toamna?

Rog seriozitate si va multumesc frumos :*

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1. Vezi Tematica şi Metodologia de admitere la linkul oficial :
http://www.umfiasi.ro/......rafie.aspx

http://www.umfiasi.ro/......0Senat.pdf

2. Nu este neapărat nevoie de meditaţii.

3. Depinde cât & cum înveţi...

4. Ai nevoie şi de Manual.

5. Pentru sesiunea din toamnă NU prea rămân locuri :(

Toate cele bune.

| Robi1444 a răspuns:

1. Biologie (Anatomia si fiziologia omului) - teme solicitate:

Celule, tesuturi, organe, sisteme de organe,
Sistemul nervos (exceptand fiziologia emisferelor cerebrale),
Analizatori (exceptand fiziologia analizatorului vizual, mecanismul auzului si mecanismul echilibrului),
Sistemul endocrin,
Sistemul osos (exceptand articulatiile),
Sistemul muscular,
Sistemul digestiv (exceptand alimentatia echilibrata si sanatatea),
Sangele,
Sistemul circulator,
Sistemul respirator (exceptand efectele exercitiilor fizice si ale altitudinii asupra respiratiei),
Sistemul urinar,
Metabolismul si homeostazia,
Functia de reproducere.
Bibliografie:

Manualele alternative de Biologie (Anatomia si Fiziologia omului), corespunzatoare programelor analitice valabile pentru promotia 2014.
Teste pentru admitere: Biologie (Anatomia si fiziologia omului), U.M.F. Iasi.

Chimie organica - teme solicitate:

Hidrocarburi,
Derivati halogenati,
Compusi organici cu functiuni simple:
- compusi hidroxilici (alcooli si fenoli),
- compusi organici cu azot (amine),
Compusi organici cu functiuni simple:
- compusi carbonilici (aldehide si cetone),
- acizi carboxilici,
- derivati functionali de acizi,
Compusi organici cu functiuni mixte:
- aminoacizi, proteine,
- monozaharide, dizaharide si polizaharide,
Izomeria compusilor organici.
Bibliografie:

· Manualele alternative de Chimie organică, corespunzătoare programelor analitice valabile pentru promoţia 2014.
2. Asta depinde de tine, daca stii atunci nu cred iar daca nu stii cam ai nevoie de meditatii sa faci fata.
3. Depinde si de om. sunt oameni care invata repede iar sunt oameni care invata greu.
4. Sunt necesare si manualele de teorie.
5. Data examenului : Sesiunea Mai 2015 si celalalt in 23 Iunie.
:*