| Zuzu12121 a întrebat:

Am niste nelamuriri in legatura cu facultatea. Sunt in an prag la medicina. Dacă nu reusesc sa iau toate restantele ce se intampla? Sunt exmatriculata sau trebuie sa repet anul? Si ce presupune acest lucru? Trebuie sa dau din nou examenele din anul respectiv sau doar restantele.Trebuie sa achit taxa de școlarizare si suma de bani pentru fiecare examen(adică nr de credite × suma respectiva) si toata aceasta suma de bani trebuie platita la inceputul anului universitar. Imi cer scuze daca m-am repetat sau daca am încadrat gresit întrebarea.Sunt cam panicată. Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| AdelinaC a răspuns:

Daca nu iei restantele, intri in rere, care se plateste. Este o taxa diferita pentru studentii de la buget sau cei de la taxa si se plateste pe examen. De exemplu daca ai 3 rere-uri, platesti de 3 ori taxa. Daca pici si rere-urile sau unul din ele, repeti anul obligatoriu la regim cu taxa, ceea ce inseamna ca vei plati facultatea conform contractului pe care l-ai semnat la admitere. Suma de bani se poate da in rate, asta depinde de oras. In acel an pe care il vei repeta, vei da doar examenele la care ai picat.

Întrebări recente