| MeMe77 a întrebat:

Am o problema cu invatatul. Nu stiu cum sa invat chiar daca vin din vacanta de 2 saptamani bine odihnita si cu capul limpede. Nu ma pot concentra pe invatat... Daca are cineva o metoda de a invata va rog spuneti-mi.

Dau funda

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Invatatul este chestie de concentrare si exercitiu. Daca in doua saptamani nu ai invatat chiar nimic, o sa-ti ia macar o luna, daca nu mai mult sa regasesti ritmul pierdut. Niciodata nu trebuie sa faci pauze de invatat, trebuie sa inveti in fiecare zi, macar un pic de tot (doua ore daca nu poti mai mult). In plus, concentrarea tine de alegere. Cand inveti trebuie sa fii odihnita si sa nu te distraga nimic. Prin urmare, nu folosi TV-ul sau calculatorul inainte de a invata, iar cand inveti propriu-zis, in camera sa nu existe TV, calculator sau telefon (de orice fel). Nu intrerupe niciodata invatatul pentru tv, pc sau telefon, ia doar pauze de 10 minute la fiecare ora in care sa te uiti pe geam, sa faci mici treburi gospodaresti (gen sa pui o masina la spalat, sa speli cateva vase, etc), sa mananci un sandwich, etc. Si incearca sa inveti cat mai mult posibil, fiindca asta iti va creste capacitatea si viteza de invatare

4 răspunsuri:
| GaByScream a răspuns:

Eu invat cel mai bine dimineata. Ma culc pe la 21-22 si ma scol la 6 dimineata citesc de cateva ori lectia cu voce tare si apoi incerc sa o spun fara carte/caiet... sper ca am fost d ajutor

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu am terminat de mult scoala.
Nu stiu daca inveti dimineata sau dupa amiaza, important e sa fii odinnita.
EU procedam asa.Citeam lectia iar pe un caiet anume punctam ideiile principale. Apoi ma uitam si pe notile din clasa si reluam totul.Invatam mai intai la ce mai greu, faceam o pauza, si tot asa.Ar fi bine sa ai pe cineva care sa te asculte ce ai invata, pentru a fi sigura pe cunostintele tale.
Nu ar fi de neglijat stimulentele pentru stimularea memoriei sau o cura de vitamine.Medicul de familie iti poate da un sfat in acest caz.

| MeMe77 explică:

Multumesc la toata lumea o sa iau idei de la fiecare dintre voi happy.

| Yo_Dexter_1995 a răspuns:

Salut... nici eu nu ma pot concentra sa invat dar atunci cand trebuie sa invat ceva ma pun la culcare devreme ( pe la ora 22-23 ) ca sa ma pot odihni, iar cum ma trezesc ma duc sa ma spal pe fata si pun mana pe carte, citesc de 2-3 ori lectia cu voce, apoi inchid cartea si incerc sa reproduc ce am citit mai devreme pana stiu lectia ca pe poezie big grin

si ps: daca dupa ce te-ai trezit ai dat drumu la muzica sau te-ai pus la tv nu merge, atunci cand esti proaspat treaz asimilezzi altfel informatia.

Sper ca ti-am fost de ajutor.