| 3ery66 a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare despre examenul de bacalaureat.
Eu sunt in momentul de față clasa a 8a și vreau sa dau pe stiinte ale naturii (bio-chimie) dar nu suport matematica si vreau sa scap de ea.Am vazut ca este materie obligatorie de bac impreuna cu romana si dupa alegi intre 3 materii la care sa dai bacul (fizica-chimie-biologie). La facultate contează doar nota pe care ai obținut -o de la biologie sa fii admis?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~ 3ery66 : La facultate contează doar nota...~

la unele da, la altele ba. Dar până ajungi tu la bac, cine știe ce e mai schimbă. Că se schimbă des

| LordCristobal a răspuns:

Păi dacă nu suporți matematica nu are niciun sens sa te duci la bio-chimie, o să faci matematica de o să te saturi de ea.
Din proprie experiență îți recomand să dai la Științe Sociale la liceu, e puțin greu cu romana și istoria dar pot să zic ca e cel mai fain profil pe care îl poți alege.
Din câte știu la facultatea de biologie admiterea se face pe baza notei de la Bac.