| anonim_4396 a întrebat:

in special pentru cei care dau examenul de Evaluare Nationala.In programa pentru examen pentru limba romana scrie asa:
NOTĂ: Comparativ cu programa scolară în vigoare pentru clasa a VIII-a, nu constituie continuturi obligatorii pentru evaluarea natională: speciile literare: romanul, balada; genul dramatic; propozitia subordonată circumstantială conditională; propozitia subordonată
circumstantială concesivă; propozitia subordonată circumstantială consecutivă.
Inseamna ca astea nu se dau la examen? Adica e sigur?

4 răspunsuri:
| xxdd a răspuns:

Nu se dau alea la examen

| iuli a răspuns:

Da, asa stiu si eu ca acestea nu se dau la examen. Asa mi-a spus si mie profesoara. Din moment ce asa scrie in programa, e sigur.
Mult succes la examen!

| vladish555 a răspuns:

Da logic.nici eu nu am invatat chestii astea. Sper sa nu-si bata joc astia de la minister de noi.

| Iulicutz_9695 a răspuns:

Buna! Si eu stiu la fel, adica mi-am intrebat profesoara de romana ce nu intra in programa pentru examen si mi-a spus: romanul, genul dramatic, balada. iar din gramatica: CT. CV. CNS.