| xtembix a întrebat:

Citez: "Comparativ cu programa scolara in vigoare pentru clasa a VIII-a, nu constituie continuturi obligatorii pentru evaluarea nationala: speciile literare: romanul, balada, genul dramatic..." si ei ne dau fix roman.Ce parere aveti, au fost facute subiectele la misto?

Răspuns Câştigător
| SweetSacrifice a răspuns:

A fost cel mai tampit examen de pana acum. Citez "cel mai greu din ultimii ani ", multi profesori spun asta.
Subeicte proaste rau, si-au batut joc de noi.

16 răspunsuri:
| camy417 a răspuns:

Ne-au dat romanu dar nu ne-au dat sa demonstram ca apartiene specie roman (sper ca e o specie si nu zic prostii) dar recunosc ca subiectele au fost de rahat.

| unknownn a răspuns:

Eu zic ca subiectele au fost usoare, la nivel de clasa a VIII-a, cum adica sa nu-ti dea roman? Pai tu de ce l-ai facut la scoala? Plus ca nu ti-a dat sa argumentezi ca o opera este un roman, sau sa caracterizezi un personaj dintr-un roman, ti-a dat sa-ti exprimi opinia despre un fragment dintr-un roman.

| Anna9 a răspuns (pentru unknownn):

Pai era mai bine sa argumentezi ca e roman.
au fost cele mai tampite subiecte

| xtembix explică (pentru unknownn):

Sa exprimi opinia despre mesajul fragmentului citat, care este dintr-un roman.Chiar daca nu mai conteaza acum, eu nu am studiat la clasa romanul.De ce? Citez pe profa: nu are rost sa facem romanul, ca la examen nu va da roman.Nu e in programa.

| unknownn a răspuns (pentru xtembix):

Nici nu trebuia sa-l fi studiat ca sa poti exprima opinia.

| xtembix explică (pentru unknownn):

Ok.Keep calm!

| GoBackInFuture a răspuns:

Cele mai tampite subiecte din ultimi ani! V-ati uitat la sesiunea data de olimpici? La sesiunea luam 10 fara nici o problema, au fost niste subiecte extrem de usoare, ca sa nu mai vorbim de cele de anul trecut! Deci subiectele de anul trecut, au fost pur si simplu banale, adica si un copil de clasa a 6-a stia sa le rezolve. Subiectele de anul acesta au fost facute special sa fie grele, ca prea multa "smecherie" in ultimii ani. Macar la matematica sa pice ceva mai logic si mai usor, ca sa ne putem ridica media, apropo, SUCCES MAINE TUTUROR! Note cat mai mari si sa intram la liceul pe care ni l-am dorit happy

| JustForFewSeconds a răspuns:

Mi s-a parut un examen dificil... Puteau sa ne de nivelul tuturor. Si asa comesiile cine stie cum corecteza compunerea de la sub. II! Eu ma asteptam sa iau 9 dar nici de 8 nu ma apropiicrying

| xtembix explică (pentru JustForFewSeconds):

Exact depinde foarte mult cum interpreteaza mesajul cei care corecteaza. Daca se ridica la nivelul asteptarilor lor.

| Sakura1218 a răspuns:

Care este sursa citatului...

| xtembix explică (pentru Sakura1218):

Editura Taida: Evaluarea Nationala 2012 Limba si Literatura Romana: PROGRAMA PENTRU DISCIPLINA LIMBA SI LITERATURA ROMANA.

| Sakura1218 a răspuns (pentru xtembix):

Mersi...

| LWikErR a răspuns:

Cel mai de **** an.
din toate punctele de vedere!

| patrisia09 a răspuns:

Pai a fost dat un fragment dintr-un roman.
Dar daca nu ai auzit de romanul Ciresarii nu aveai de unde sa stii ca face parte dintr-un roman.

| xtembix explică (pentru patrisia09):

Tocmai am auzit, l-am citit si stiu ca este un roman de asta mi-am si permis sa spun acest lucru.

| patrisia09 a răspuns (pentru xtembix):

Da, dar cum zice si bucuriaincepecuLia nu ne-a dat sa spunem de ce este un roman.
Oricum mie nu mi s-a parut asa de greu.
Intr-adevar ca in alti ani era mai usor dar nici anul acesta nu a fost foarte greu.