| Denysu_Denys_1998 a întrebat:

Am si eu o mica intrebare in legatura cu Bacalaureat-ul.
Eu o sa dau la Limba si literatura Romana, Matematica, Biologie(IX-X) asta fiind peste 2 ani de zile, doar ca vreau sa ma pregatesc de acum. La Limba si Literatura Romana, la ultimul punct, este in fiecare an aceeasi programa de opere?

4 răspunsuri:
| Mihαi a răspuns:

Salut! In mod normal, da, e aceeasi programa.
Pentru subiectul al III-lea de la Romana, ai de invatat multe opere literare, lirice.
Iti spun eu ce am recapitulat pentru Bacalaureat:
Floare Albastra (sau) Luceafarul de Mihai Eminescu (poezie romantica), O scrisoare pierduta de Ion Luca Caragiale (text dramatic), Moara cu noroc de Ioan Slavici (nuvela realist-psihologica), Povestea lui Harap-Alb de Ion Creanga (basm cult)
Aceasta este Perioada Marilor Clasici.
Dupa aceea, urmeaza Perioada Interbelica.
La perioada interbelica am recapitulat Plumb de George Bacovia (poezie simbolista), Testament de Tudor Arghezi (poezie modernista), Ion de Liviu Rebreanu, Baltagul de Mihail Sadoveanu, Enigma Otiliei de George Calinescu (romane obiective), Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi de Camil Petrescu (roman subiectiv)
Ultima perioada ar fi Perioada Postbelica.
La perioada postbelica am recapitulat Leoaica tanara, iubirea de Nichita Stanescu si Morometii de Marin Preda.
P.S. Te-as sfatui sa alegi Biologia de clasa a 11-a si a 12-a (Anatomie). E mult mai usoara. Daca mai ai intrebari, scrie-mi un mesaj privat.
Sa ai o zi buna! happy

| Mihαi a răspuns:

Salut, Denis. Am primit mesajul tau, dar din pacate nu pot sa-ti raspund pentru ca sunt utilizator junior si nu pot trimite mesaje. Adresa mea de email este urmatoarea: mihairma@gmail.com
Scrie-mi acolo si te ajut cu cea mai mare placere. happy
Sanatate!

| Denysu_Denys_1998 explică (pentru Mihαi):

Mihai, ai cumva Facebook?

| 0Florentina0 a răspuns:

In principiu da, este aceeasi programa de opere insa e posibil ca unele sa fie scoase ( si inlocuite ), cel mai bine ar fi sa-ti intrebi profesorul sau sa cauti pe net pe site-ul oficial al invatamantului. Succes!