Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna :*.Am si eu o plroblema! Anul acesta termin clasa a XI-a si anul viitor trebuie sa sustin examenul de bacalaureat.Sunt foarte stresata si imi este frica ca am sa-l pic! Eu ma descurc foarte bine la limba romana dar mai am destul de invatat, la biologie nu stiu absolut nimic sad si la matematica stiu cam putin sad.La limba engleza ma descurc greu sad Eu vreau sa incept sa invat din aceasta ca sa nu-mi fie chiar atat de greu anul viitor.Va rog frumos puteti sa-mi dati si mie cateva sfaturi ca sa ma pot descurca cu invatatul? happy.Dau funda! Multumesc

3 răspunsuri:
| Castorul a răspuns:

Conteaza mult si ce profil esti happy
Oricum in clasa a 12a se schimba multe, si daca te tii de invatat tot anul ai sa vezi ca o sa fie bine. Depinde, e drept, si ce pretentii ai de la tine: daca vrei doar un 6 sa treci bacul se poate, daca vrei mai mult...o sa ai mai mult de tras happy
Biologia e usoara, in cateva saptamani de invatat poti scoate lejer un 7-8
Matematica...acolo sunt probleme la toata lumea laughing Acolo ori incepi din vara asta cu niste meditatii, ori din septembrie, dar ideea e ca trebuie sa lucrezi variante de bac..multe happy Sunt mai multe culegeri care au varianta si rezolvarea...alea sunt cele mai bune ca sa inveti diferite tipuri de exercitii si cum se rezolva.
In rest mai trebuie doar atentie happy Si multa, muuuuulta bafta! tongue

| LifeIsColour a răspuns:

Buna,nu vreau sa te descurajez,si,probabil, nu sunt cea mai in masura sa iti dai sfaturi, tinand cont de faptul ca sunt cu mult mai mica decat tine, insa, ar fi trebuit sa inveti inca de pe clasa a 9a. Oricum,nu sunt toate sansele pierdute, eu zic sa faci meditatii insa, tine cont si de bugetul familiei tale, pentru ca este foarte greu sa faci meditatii la multe materii in prezent[asta din cauza banilor ]. Daca iti poti permite acest lucru, eu zic sa nu mai pierzi timpul si sa faci meditatii inca din vara asta.In plus,lucreaza teste,variante,exercitii, invata-ti operele literare[la romana], la engleza lucreaza cat de mult poti si fa-ti un caiet cu notite, cu lucrurile pe care nu le stii, apoi invata-le.Cat despre matematica, stai linistita, nu esti singura care nu o intelege, majoritatea adolescentilor au aceasta...problema numita matematica.La materia respectiva clar trebuie sa faci meditatii,sau, daca ai pe cineva in familie care stie, cere-i ajutorul, pentru ca matematica este mult mai grea decat toate celelalte materii, si nu poate fi invatata doar lucrand exercitii.Trebuie sa fie cineva care sa iti explice intotdeauna unde nu intelegi, sa rezolvi cu acea persoana un exercitiu pana ai priceput cum se rezolva. Daca o sa faci toate aceste lucruri, eu zic ca ai destul timp sa iti pui la punct ce nu stii si sa iei examenul de bacalaureat. Sper ca te-am ajutat!happy

| thegatekeeper a răspuns:

Poti doar sa incerci sa recuperezi materia de pana acum, daca nu ai invatat-o la timp. Mai ai fix un an la dispozitie, in care poti face pregatiri la obiectele la care nu te prea pricepi (incepand cu primul semestrul al clasei a XII-a). Nu e chiar timpul pierdut, zic eu, dar va trebui sa muncesti destul de mult pentru a recupera. Nu mai amana de pe o zi pe alta, fiindca nici nu iti vei da seama cand a trecut timpul si te trezesti cu 2 luni inainte de BAC ca nu stapanesti materia bine.

Întrebări recente