| Alex9292 a întrebat:

am si eu o problema si speram ca ma puteti ajuta! Acum voi trece clasa a 10-a la liceu si am ramas putin in urma cu informatica asa ca m-am gandit sa incep sa rezolv niste probleme ca sa prind si eu smecheria. Problema e ca nu ma prea pricep si am nevoie de un model de rezolvare. Speram ca ma puteti ajuta sa rezolv 2 probleme si banuiesc ca restul le pot rezolva singur. Aici sunt problemele :

1.Se da o matrice cu M linii si N coloane. Determinati elementul maxim de pe fiecare linie si apoi afisati cea mai mica dintre valorile maxime obtinute.

2.Se da o matrice cu M linii si N coloane cu elemente numere intregi. Ordonati descrescator elementele unei coloane C prin schimb de linii.

Va multumesc anticipat!

1 răspuns:
| CM7YRE a răspuns:

1. Iti iei un vector in care sa memorezi maximul de pe fiecare linie.
Iti iei ori un contor ce porneste de la 0 si-l initializezi cu primul element de pe linie, sau iti iei chiar primul element de pe linie si compari cu celelalte (trebuie sa parcurgi matricea pe linie). Comparand un element cu celelalte, la sfarsit iti apare cel mai mare element.
Gen linie:
2 4 1 8 5 (compari 2 cu 4, 4 e mai mare, ti minte 4..si tot asa. Ramai cu 8 cea mai mare valoare)
Apoi iti pui valorile astea intr-un vector si faci la fel, doar ca aici memorezi cea mai mica valoare.

2.Iti faci asta intr-o structura repetitiva, copiindu-ti linia respectiva intr-un vector si interschimband-o cu urmatoarea prin metoda bulelor.
Compari un element de pe coloana, de pe prima linie cu a doua linie. Daca e mai mic, le insterschimbi, si elementele de pe a doua linie devin elementele de pe prima linie (m devine m-1).Pui prima linie intr-un vector, a doua linie pe prima linie, si linia din vector a treia. Si tot asa.

Nu stiu cat de bine ai priceput ce am vrut sa zic, oricum nu sunt astea singurele rezolvari deoarece poti avea mai multe rezolvari care sa te duca la acelasi rezultat.