| poker85 a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine cu o problema de informatica? Problema suna cam asa" Se da o matrice patratica cu n linii si n coloane cu componente numere intregi. Se cere sa se calculeze
suma elementelor aflate pe patrate concentrice ale matricii, dinspre exterior spre interior.
Exemplu: Pentru n=4 si tabloul
1 2 3 4
5 6 7 8
1 3 5 7
2 4 6 8
se obtin sumele S1=51 si S2=21"
Dau fundahappy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa ceva se gaseste deja rezolvat pe net. N-ai avut curiozitatea de a cauta macar pe Google "suma patrate concentrice matrice".