| klaas1992 a întrebat:

Am terminat gimnaziul in Republica Moldova si vreau sa dau la liceu in Romania, profil stiinte sociale.Problema este ca la scoala mea am invatat limba rusa in loc de limba franceza.Voi incepe sa fac niste meditatii ca sa stiu macar gramatica si vocabularul de baza dar oricum nu am destul timp sa invat multe.Cum credeti, vor fi intelegatori profesorii? Cam la ce nivel se studiaza franceza la stiinte sociale?

Răspuns Câştigător
| StefanStefan3000 a răspuns:

Depinde de liceu. Chiar daca sunt la alt profil iti pot spune ca, de obicei elevii din R.M sunt luati mai usor, cel putin in primul an. Daca ii spui profesorului ca nu stii franceza este imposibil sa nu te inteleaga si te va ajuta sa inveti prin jocuri sau alte metode didactice. Bafta

1 răspuns:
| Raducons a răspuns:

Va fi greu dar o sa te descurci, depinde de profesor, poate sa inceapa de la 0 sau direct cu traduceri si uvinte noi. Poti sa spui care este situatia si te va intelege.Am avut colegi care nu au facut engleza inainte si s-au descurcat, nu este o problema limba straina, mai grea este matematica, literatura romana.