| 熊Panda熊 a întrebat:

Pe ce profil e mai bine sa merg la liceu, dintre filologie si stiinte sociale? Stiu ce materii se studiaza, dar care e mai de folos?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca sunt aproximativ egale, de altfel folosesc ambele cam la aceleasi profesii.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU prea "este de folos" nici una dintre aceste specializări sad
Oricum, după aceea TREBUIE să faci o facultate!

Toate cele bune!

| 熊Panda熊 explică (pentru bursuc001):

In ziua de azi, in afara de informaticieni, medici si muncitori (ne)calificati, nimic nu pare a fi de folos. Mai avem nevoie si de altceva, parerea mea.

| bursuc001 a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Te mai poţi orienta spre Jurnalism, Drept, Limbi străine, etc.

| AC4S4 a răspuns:

Stiinte sociale. Pentru ca din clasa a XIa, filologia nu mai face matematica, si iti va fi mai greu sa mergi pe o facultate gen "Facultatea de Stiinte Economice si Gestiunea Afacerilor", unde se face matematica.

| SatanicBear a răspuns:

Stiinte sociale. La filologie dai teza din latina, si nu cred ca vrei asta. happy