| Allex00 a întrebat:

Buna!
Am unele neclaritati privind studiile universitare.
Sunt din Rep. Moldova, insa vreau sa-mi continui studiile in Romania, Cluj- Napoca, la Universitatea de Medicina si Farmacie, facultatea: Medicina.
1. Este nevoie de ceva acte de la ambasada Romaniei( din Chisinau) sau Ministerul Educatiei?
2. Bursa este acordata lunar?
3. Creditele, in baza caror criterii sunt acordate?
In caz ca aveti unele sfaturi, voi fi incantat sa le citesc.
Merci anticipat!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

1.Declarația privind apartenența culturală (Anexa 3 din link : http://www.umfcluj.ro/......6-aropret) trebuie autentificată la Consulatul României din țara reședință.
2.Da, bursele se primesc lunar, Daca la sfarsitul unui an de studiu nu reusesti sa acumulezi 60 credite ECTS (adica, nu promovezi cu minim nota 5 toate examenele aferente anului de studiu) vei pierde bursa si vei plati din buzunarul propriu intretinerea la facultate(cazare, masa).
3. Banuiesc ca intrebarea ta nu face referire la creditele ECTS( European Credit Transfer and Accumulation System) ci mai degraba la algoritmul de calcul al mediei de admitere. Acest algoritm dar si multe ale informatii necesare le vei gasi daca descarci METODOLOGIA din link-ul: http://www.umfcluj.ro/......56-aropret

p.s.
1. Fiind un "concurs de dosare", la care conteaza media generala a anilor de liceu si media examenului de bacalaureat, acestea trebuie sa fie mari si foarte mari(peste 7!).
2.In 2017 la UMF Cluj, nu a existat niciun admis din R.Moldova---fie ca niciun etnic roman din R.Moldova nu a candidat la Cluj, fie ca nu a fost acceptat. Din "sapaturile" mele pe internet, am observat ca la universitatile de medicina si farmacie (UMF) din Romania doar 1 maxim 5 locuri(cu sau fara bursa) au fost aprobate pentru etnicii din R. Moldova( 4-5 locuri la UMF Bucuresti )--- vezi in pdf-ul "Locuri licenta Moldova" din link: http://www.edu.ro/......A2nilor-de
3.Iti sugerez sa trimiti pe cale electronica dosarul de candidatura pe adresa de e-mail indicata in METODOLOGIA universitatii din Cluj in perioada dedicata inscrierilor, respectiv in perioada 2-13 iulie 2018
Succes si numai bine!

| Allex00 explică (pentru alessia5158):

Pe site-ul universitatii, este indicat nr. de locuri acordate romanilor de pretutindeni, insa pentru Rep. Moldova, nu au fost acordate. Aceasta inseamna ca va fi respinsa candidatura mea?
Ok, oricum voi incerca sa aplic.
Merci pentru ajutor.

| alessia5158 a răspuns (pentru Allex00):

Cel mai probabil iti va fi respinsa candidatura daca aplici pentru facultatea de medicina sau daca aplici pentru facultatea de medicina dentara caci, pentru R Moldova, nu sunt alocate locuri.
In schimb, la fac. de farmacie ( programul de studiu Nutritie si dietetica) R. Modova are alocat un singur loc cu bursa --- vezi in link : http://www.medicina.umfcluj.ro/......56-aropret
La UMF "Carol Davila" -Bucuresti se anunta ca universitatea NU acorda niciun loc pentru romanii de pretutindeni (https://umfcd.ro/......Pret..pdf)
La UMF "Grigore T. Popa "-Iasi, pentru fac. de medicina este alocat un singur loc cu bursa, pentru fac. de medicina dentara este alocat 1 loc fara bursa si pentru fac. de farmacie sunt alocate 4 locuri(2 cu bursa+2 fara bursa)--- vezi link: http://www.umfiasi.ro/......ndeni.aspx
La UMF- Timisoara sunt alocate 3 locuri cate unul pentru fiecare din cele trei facultati(medicina, medicina dentara, farmacie): http://www.umft.ro/admitere-2018_634

| Allex00 explică (pentru alessia5158):

Hm, mult prea complicat...
In cazul in care fac cursul 1, la umf din Chisinau, apoi, voi dori sa ma transfer la o universitate din Romania, de asemenea umf, dar deja in calitate de cetatean roman( actualmente sunt in procesul de a o obtine) voi fi acceptat la cursul 1 sau cursul 2?( ultima intrebare)
Merci anticipat.

| Allex00 explică (pentru alessia5158):

Aceeasi intrebare, in cazul in care voi finaliza 1 curs la o universitate din Romania( UMF) si voi dori sa ma transfer la o alta universitate, voi fi acceptat in anul 2 sau 1?

| alessia5158 a răspuns (pentru Allex00):

Nu-ti face vise in privinta transferului de la o universitate din R Moldova la o universitate din Romania, chiar daca vei dobandi cetatenia romana--- nu se practica transferuri internationale! Exista doar "mobilitate internationala a studentilor" care este cu totul altceva decat transferul (studentul face cateva luni de studii la o facultate din alta tara dupa care se va intoarce sa-si continuie studiile in tara de origine).
Daca vei obtine cetatenia romana si daca vei dori sa studiezi medicina la oricare dintre universitatile de top din Ro.(din Cluj, Bucuresti sau Iasi ), va trebui sa sustii un concurs de admitere(probe scrise) ca orice alt cetatean roman.

| alessia5158 a răspuns (pentru Allex00):

In primul rand, in Romania nu se fac transferuri de la o univesitate la alta in anul I de studii. In al doilea rand, fiecare universitate are criteriile sale proprii de acceptare a unui student provenit de la o alta universitate. Ca un exemplu, citeste procedura privind transferul studentilor la UMF Cluj: http://www.umfcluj.ro/......NTILOR.pdf

p.s. In Ro. studiile de medicina generala(360 de credite ECTS) dureaza 6 ani dupa care urmeaza alti 3, 4, 5 sau 6 ani de rezidentiat, in functie de specialitatea clinica sau paraclinica aleasa(http://www.umfiasi.ro/Rezidenti/Pages/SpecialitatiMedicale.aspx)

| Allex00 explică (pentru alessia5158):

Ok, merci pentru ajutor.

| alessia5158 a răspuns (pentru Allex00):

Cu placere!

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Da, ca cetatean al Republicii Moldova, ai nevoie de viza de studii si alte acte legale, ca sa faci o facultate in Romania.
2. Nu se plateste bursa cetatenilor straini.
Tu fiind cetatean strain, va trebuii sa platesti facultatea, aici fiind vorba de 6000-10.000 euro/an, doar cursurile.
3. Creditele sunt acordate in baza prezentarii tale la cursuri si examenele luate.

| sierra1 a răspuns:

3. Creditele, in baza caror criterii sunt acordate?

Vezi aici:
https://www.google.com/......https?/url