| anonim_4396 a întrebat:

Anul acesta m-am calificat la faza nationala a Concursului Interdisciplinar Fizica-Chimie pentru mediul rural "Impuls Perpetuum" si am cateva intrebari pentru cei care au mai participat/participa anul acesta la o faza nationala:
1. Cum vi se pare mini-tabara organizata cu ocazia concursului?
2. Cum vi se par subiectele de la aceasta faza fata de cea judeteana?
Orice alte informatii sunt bine-venite si, poate, vor aduce o funda!

Răspuns Câştigător
| JackDanielTime a răspuns:

Pai ce sa spun si eu m-am calficat si anul trecut dar si anul asta la aceasta faza.Subiectele trebuie sa stii sa le intelegi deorece nu sunt extravagant de grele fata de cele de la judeteana. Mini tabara este tare probabil cum a fost si anul trecut vom vizita lacul Sfanta Ana pentru ca se tine la Miercurea Ciuc Harghita.O sa stam cazati la un motel ceva de genul si o sa fim colegi de camera patru in t-o camera.paturile ar putea fi supraetajate.o sa ne dea o legitimatie adica facuta special pentru fiecare elev in parte si un tricou si un pix.mesele vor fi de la cantina motelului si ce sa mai spun din ce clasa esti si de unde vii

| Jiglypuff99 a răspuns (pentru JackDanielTime):

Buna, sunt clasa a VII-a si sunt din Buzau. Iti multumesc foarte mult pentru raspuns!

| Jiglypuff99 a răspuns (pentru JackDanielTime):

Mai am insa o nelamurire. Eu sunt dintr-o comuna mai putin dezvoltata. Scoala nostra este in renovare de cand sunt eu clasa I si tot de atunci invat la simultan. Salile de clasa sunt putine si nu avem laboratoare, astfel ca niciodata nu am pus macar mana pe o eprubeta. Imi este putin (mai mult) frica de proba practica, mai ales de cea la chimie si te-as ruga, daca poti, sa imi dai mai multe informatii despre aceasta proba. De exemplu, se desfasoara pe grupe sau e fiecare pe cont propriu? Au avut loc accidente in timpul concursului (imi e cam frica sa nu-mi ard cumva pielea cu acid clorhidric happy )?
Iti multumesc foarte mult!

| JackDanielTime a răspuns (pentru Jiglypuff99):

Aa deci inseamna ca vom fi adversari
Anul trecut am dat proba practica in acelasi laborator cu cei de-a 7 si a opta si aveau de obtinut alte substante sau sa obtina o culoare anume din alte substante.Nu-ti fie frica deorece nu se lucreaza cu substante periculoase gen acid clorhidric, clormetan etc.Proba se face individual adica tu faci singura.Ai la dispoztie pahare Berzelius ErlenMeyer eprubete intr-o ''trusa'' iar dupa subeicte citesti ce trebuie sa faci cu ele.Anu trecut am fost la Covasna unde erau numai unguri care cred ca vor fi si la aceasta etapa.Ai o masa la dispozitie unde iti faci experimentele.Aa si am uitat proba asta este mai mult si de imaginatie cel putin la fizica.Aceasta proba uneori ridica punctajul decat cea teoretica.aa si de accidente nu s-au intamplat.

| Jiglypuff99 a răspuns (pentru JackDanielTime):

Multumesc foarte mult!
Apropo, la voi in judet se face pregatire cu cei care merg la etapa nationala?
La noi in Buzau nu.

| Jiglypuff99 a răspuns (pentru Jiglypuff99):

Aaa... Si scuza-mi curiozitatea... Ce punctaj ai obtinut la faza judeteana?
happy. Eu doar 71 p.

| JackDanielTime a răspuns (pentru Jiglypuff99):

Da si la chimie si la fizica pot spune profesori foarte buni

| Jiglypuff99 a răspuns (pentru JackDanielTime):

Si va pregatiti si pentru proba practica?

| JackDanielTime a răspuns (pentru Jiglypuff99):

Da

10 răspunsuri:
| creativdestr a răspuns:

Oare nu-mi dati si mie site -ul ca sa vad desfasurarea si celelate pentru ca nu l-am gasit.

| Jiglypuff99 a răspuns (pentru creativdestr):

Eu una nu il stiu. Nici eu nu l-am gasit. Am foarte putine informatii despre cum se vor desfasura lucrurile.