| Noone4u a întrebat:

as avea o intrebare, azi la evaluarea nationala am avut exercitiul urmator : Noteaza litera corespunzatoare raspunsului corect. Propozitia subordonata din fraza "Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii. " este
a. atributiva
b. predicativa
c. subiectiva
Eu impreuna cu alti cativa colegi am zis ca este subiectiva, dar ne contrazicem cu altii care zic ca este predicativa. Pana la urma ce este? straight face

Răspuns Câştigător
| βeĺBŷŷ a răspuns:

Subiectiva era corect. Funda?

4 răspunsuri:
| măcheamăăăî a răspuns:

Este subiectiva. Deci e bine.

| patrisia09 a răspuns:

Subiectiva

| Jackq a răspuns:

Eu subiectiva

| maryus1697 a răspuns:

De fapt este predicativa.Am un barem facut cu multi profesori de lb romana si este predicativa.Eu sunt de asemenea clasa a 8-a