| andrw1929 a întrebat:

Buna!
As dori sa ma ajutati cu ceva (nu este tema)!
Sa zicem ca avem un triunghi ABC. si ca stiu AB=2 AC=4 si sa aflu BC cum pot sa fac!(acolo am dat un exemplu)

Răspuns Câştigător
| Northern a răspuns:

Dacă aveai masură unui unghi puteai să rezolvi problema cu teorema lui pitagora generalizată, dar așa? http://www.e-formule.ro/wp-content/uploads/teorema-lui-pitagora.htm

10 răspunsuri:
| andrw1929 explică:

Nu imi da nici unghiuri? sad
Am gasit intr-o carte de matematica si as dori sa stiu...

| LucianStroe a răspuns:

Daca nu e dreptunghic problema nu are sens. Iar daca e, trebuie precizat ca e.

| andrw1929 explică (pentru LucianStroe):

Nu este dreptunghic si nu imi zice nici perimetrul straight face

| LucianStroe a răspuns:

Daca stii doar 2 laturi SI ATAT, problema este de nerezolvat, exista o infinitate de triunghiuri care sa aiba o latura de 2 si alta de 4.

| Sebastian1996 a răspuns:

Depinde de triunghi.

| Cumintzel a răspuns:

Cu teorema lu pitagora. Bc la a 2=ab la a 2 + ac la a 2. Funda?

| andrw1929 explică (pentru Cumintzel):

Dar triunghiul nu este dreptunghic...

| Chichi155 a răspuns:

Depinde daca triunghiul este dreptunghic...