| anuryM a întrebat:

as dori sa stiu si eu cum se intra la facultatea din craiova la sectia geografie(turism) e posibil sa imi fie necesar si un examen de limbi straine gen cambridge?

Răspuns Câştigător
| taviyamato a răspuns:

Eu sunt din Sibiu, eu te sfatuiesc sa nu dai la aceasta, facultate, sunt in anul 3 la aceeasi specializare, practic sti ce o sa faci, o sa lucri intr-o agentie de turism de o sa iti vina rau, salariile sunt MICI ASCULTAMA ca stiu ce salarii sunt, eu sunt in anul 3 si imi pare rau ca am dat, problema e ca nu aveam la o facultate mai buna de urmat, cu Geografia fie ea si pe turism, CEA mai buna sansa a ta e sa te faci profesoara si sa iti scoti doctoratul, dar eu nu cred ca esti in stare de asa ceva, la fel cum nu-s nici eu in stare de doctorat... altfel vei lucra in turism, sfatul meu e sa o iei asa, Geografia se ocupa si de Topografie si Geologie, daca vrei sa ajungi cineva cu geografia du-te la facultatea de Inginerie topografica, vei lucra cu harti topografice, vei lucra in domeniul geografiei, vei castiga o groaza de bani si vei avea un viitor foarte bun, dezavantajul ar fi ca trebuie sa combini munca de teren cu munca de birou, dar in nici un caz nu iti recomand faculta de geografie cu sectia de turism pentru ca pentru a lucra la o agentie nu iti trebuie facultate si e plin de absolventi de turism, sunt care termina liceul cu sectie speciala de tehnicieni in turism, deci nu iti recomand in nici un caz, eventual poti face topografia 3 ani si obtii titlul de inginer topograf(asta in conditiile in care un amarat de tehnician topograf castiga minim 10 -12 mil tu vei castiga MULT daca iti vezi de treaba ) si dupa astia 3 ani poti face un masterat in 'turism si amenajarea teritoriului' sau 'turism si dezvoltare regionala' acolo la master vei invata doar despre turism si tot ce tine de turism. Gandeste-te bine ce faci ca iti poti strica viitorul, daca poti incearca sa mergi la centrele universitare mari gen CLUJ, IASI TIMISOARA BRASOV, si nu cred ca iti trebuie nici un cambridge pentru ca in mirifica romanika se intra peste tot cu dosar. chiar si la conservatorul de muzica. eu zic sa respecti ce am scris si in loc de 3 ani de geografie teoretica si turism invata topografie si faci un master in turism la o faculta de geografie o sa vezi ca iesi mult mai castigata si ai sanse sa intri la topografie la FARA plata, daca iti bagi dosarul la alba iulia!

| anuryM explică (pentru taviyamato):

Multumesc frumos pentru raspuns:*

2 răspunsuri:
| taviyamato a răspuns:

Incearca sa te uiti si aici pe site-ul asta http://geo.unibuc.ro/specializarea_planificare.html