| Sjhdhreooejhheehe a întrebat:

Buna! As dori si eu niste pareri legate despre urmarea unei facultati bazate pe informatica! Imi doresc sa stiu cum este viata dupa urmarea unei asemenea facultatii ( daca se gasesc joburi usor, daca sunt foarte solicitante joburile, salariul). Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Industria IT din Romania este foarte dezvoltata pe moment si va ramane asa inca ceva ani buni. Ca sunt firme care fac optimizari fiscale, asta se intampla in perioade de criza in toate domeniile. Singura grija e sa nu ne fure clientii indienii care sunt mana de munca mult mai ieftina. Dar si asta se va intampla in timp.

Cat despre detalii... e un job ca oricare altul la companii mari. In unele companii se mai fac ore in plus, in altele programul e destul de constant si consta in cele 8 ore de munca normale. Nu e nicidecum ca in financiar unde se fac raporte peste raporte si ore suplimentare peste ore suplimentare.

Nu e meseria de programator sub nicio forma meseria care sa nu iti lase timp personal.

Cat despre cine ti a zis ca salariile nu sunt satisfacatoare, hai sa fim seriosi. E de departe in top 3 cele mai bine platite domenii.

Un junior cu 1-2 ani experienta ia lejer 1200 euro
Un middle cu 3-5 ani ia aproape de 2000 euro fara prea mult chin.
Deja cand ai experienta salariile daca ai si o mica functie de conducere pot atinge 4-5000 euro.

Bineinteles, trebuie sa fii si bun si seriosi si dedicat meseriei ca in orice alt domeniu.

De altfel salariu mediu in industrie e undeva la 8000-8500 RON.
Asta inseamna media intre incepatori si seniori / intre cei buni si ce mediocri

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Chiar ieri am vazut o stire cu mii de concediati din domeniul IT-ului... internetul este plin de stiri, cu zeci de firme care fac concedieri in masa, in domeniul IT-ului. Si asta se pare ca-i msicare masiva in toata lumea, nu doar in Romania.

https://stirileprotv.ro/......ajati.html

https://romania.europalibera.org/......46504.html

Este timpul sa te axezi pe un alt tip de facultate, ca IT-ul este in declin rapid.

| Sjhdhreooejhheehe explică (pentru Violleta2022):

Da, am vazut si eu stirea aceasta. Din acest motiv am cerut pareri. Multumesc!

| suntserios a răspuns (pentru Sjhdhreooejhheehe):

Ehh, hai sa nu o luam in serios pe Violetta cu IT este in declin rapid. E cat se poate de fals sa afirmi așa ceva în contextul în care orice dispozitiv din viața noastră modernă necesita un cip, o aplicație, un site etc etc etc.

E o perioada de criza in lume... Pandemie, inflație, războaie. Companiile mari și au dat seama că se poate face profit cu oameni mai buni și mai puțini. Nu e un pericol pentru cei buni care vor veni.

| Sjhdhreooejhheehe explică (pentru suntserios):

Multumesc pentru raspuns! Sunt clasa a 12 a si nu stiu ce sa fac in continuare. Am auzit parere proaste legate de domeniul informaticii si acum nu imi dau seama pe ce as putea sa ma bazez in viitor.

| suntserios a răspuns (pentru Sjhdhreooejhheehe):

Pareri proaste legate de domeniul informaticii?
Unul din cele mai bine platite, dezvoltate si moderne domenii?

| Violleta2022 a răspuns:

Eu ti-as sugera o facultate de inginerie auto sau automatica, ca de masini nu va scapa lumea si cum se inmultesc ca ciuperciele dupa ploaie, este tot timpul nevoie de mecanici auto sau ingineri automatisti.

| Sjhdhreooejhheehe explică (pentru Violleta2022):

Multumesc de recomandare! Mie imi place matematica si fizica! Legat de propunerea ta, sunt fata si nu stiu cat mi-ar placea asta!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sjhdhreooejhheehe):

Pune-ti sexul la profil, macar sa nu mai creezi confuzii cu asa nume de user

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sjhdhreooejhheehe):

Ti-as mai recomanda o facultate de economie, contabilitate, ceva unde sa folosesti matematica si care nu va murii niciodata, ca job, fiindca apar firmele ca ciupercile si este intotdeauna nevoie de un contabil sau economist ori director de finante, pe la vreo firma.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vezi, unii isi dau cu parerea fiind in totala lipsa de informare, odata ce atat tu cat si eu am vazut aceleasi stiri televizate si informatii masive pe internet, dar vine unul prost si contrazice, doar pentru ca nu ma suporta.
Nu te stresa, decide singura ce vrei sa faci, analizand sansele pe care le ai tu.
Sanatate multa si SUCCES la BAC si facultate!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doamna Violleta2022...

Acest prost care contrazice, contrazice pentru ca lucreaza in domeniu de peste 15 ani si in Romania.

Acum doamna Violleta2022, cine e in necunostinta de cauza? Eu care sunt in contact direct cu domeniu din Romania sau cineva care nu are nicio legatura cu tara si cu domeniul IT dar a citit 2 link uri cu 2 stiri pe care nu le-a inteles.

Si pe urma zici ca am ceva cu tine femeie cand scrii numai prostii...

| Sjhdhreooejhheehe explică (pentru suntserios):

Deci, eu am auzit ca sunt foarte multe ore de munca, iar salariile nu sunt satisfăcătoare in Romania. Plus ca mi-a spus cineva ca atunci cand esti in IT nu prea ai timp personal. Daca mi-ai putea da cateva informatii ti-as fi îndatorata!

| Sjhdhreooejhheehe explică (pentru suntserios):

Multumesc enorm pentru informatii!

| suntserios a răspuns (pentru Sjhdhreooejhheehe):

Industria IT din Romania este foarte dezvoltata pe moment si va ramane asa inca ceva ani buni. Ca sunt firme care fac optimizari fiscale, asta se intampla in perioade de criza in toate domeniile. Singura grija e sa nu ne fure clientii indienii care sunt mana de munca mult mai ieftina. Dar si asta se va intampla in timp.

Cat despre detalii... e un job ca oricare altul la companii mari. In unele companii se mai fac ore in plus, in altele programul e destul de constant si consta in cele 8 ore de munca normale. Nu e nicidecum ca in financiar unde se fac raporte peste raporte si ore suplimentare peste ore suplimentare.

Nu e meseria de programator sub nicio forma meseria care sa nu iti lase timp personal.

Cat despre cine ti a zis ca salariile nu sunt satisfacatoare, hai sa fim seriosi. E de departe in top 3 cele mai bine platite domenii.

Un junior cu 1-2 ani experienta ia lejer 1200 euro
Un middle cu 3-5 ani ia aproape de 2000 euro fara prea mult chin.
Deja cand ai experienta salariile daca ai si o mica functie de conducere pot atinge 4-5000 euro.

Bineinteles, trebuie sa fii si bun si seriosi si dedicat meseriei ca in orice alt domeniu.

De altfel salariu mediu in industrie e undeva la 8000-8500 RON.
Asta inseamna media intre incepatori si seniori / intre cei buni si ce mediocri