| codrincodrin a întrebat:

As vrea sa imi spuneti ce limbaje de programare se studiaza la facultate (*scrieti-mi separat pentru fiecare an) si as vrea sa stiu care dintre ele e mai importanta, sa stiu din timp pe ce sa ma axez mai mult.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand nu ai zis despre ce facultate e vorba.

in al doilea rand la facultatile de profil IT nu se invata limbaje. Se invata programare la modul general. Se invata principii si paradigme.

In ce pui in practica tina in mare masura de tine pentru ca profesorii lasa in general la latitunidea studentului sa implementeze in ce vrea.

In principiu se face Java si C++ si daca faci cursuri de programare web probabil php si ceva javascript. In niciun caz nu poti spune ca la obiectul x sau y faci limbajul C++ sau Java. Ca te folosesti de ele sa pui ceva in practica e alta treaba.

Poate pe la vreun obiect gen "Bazele programarii" sau "programarea calc" sa ti sa zice ceva legat strict de particularitatea unui limbaj, cel mai probabil C sau C++

| KodrutZ a răspuns (pentru suntserios):

In principiu ai dreptate, dar pc 1 si pc 2 sint C++, de exemplu. Asta la Iasi, la Cuza. Dupa aia se studiaza o gramada de chestii, dar ideea e sa te formezi astfel incit oricind sa poti aborda un limbaj nou, nu merge povestea cu "aia am invatat in facultate, aia o sa muncesc".

| suntserios a răspuns (pentru KodrutZ):

Pai asta ziceam si eu, eu am facut Poli in Iasi si in afara de un curs, care efectiv era bazat pe C++ in rest nu mi sa impus niciodata un limbaj. Proiectele si chiar lucrarile de laborator le faceam in ce voiam. Mi se recomanda un limbaj, daca doream altul nu se impotrivea nimeni. La urma urmei un programator bun nu trebuie sa stie un limbaj, trebuie sa se poata adapta la orice limbaj, ca principiile sunt aceleasi, difera doar sintaxa pentru care exista documentatie

| codrincodrin explică (pentru suntserios):

Da, ma refeream la facultate de profil IT. Am vorbit recent cu cineva si mi-a spus ca in anul I a facut C/C++ si Python. In anul II o sa faca PHP, HTML, Java si altele. La asta ma refeream, dar probabil m-am exprimat gresit. Multumesc de ajutor.

| codrincodrin explică (pentru KodrutZ):

Multumesc de ajutor.

| KodrutZ a răspuns (pentru codrincodrin):

Nu se fac in mod expres, cum a zis si suntserios. De cele mai multe ori ai o gama de proiecte pe care le poti aborda pentru nota la laboator, iar limbajul e la alegerea ta.